ԱՄՆ-ն վստահ է, որ Իսլանդիայում հանրաքվեի արդյունքները չեն ազդի ՆԱՏՕ-ին նրա անդամակցության վրա
Վաշինգտոնը վստահ է, որ Իսլանդիան կմնա ՆԱՏՕ-ում՝ չնայած երկրի բնակիչները դեմ են քվեարկել Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Պետքարտուղարության խոսնակ Թոմի Փիգոթը։
«Մենք հարգում ենք իսլանդացի ժողովրդի ինքնիշխան որոշումը և վստահություն ենք հայտնում, որ Իսլանդիան կշարունակի մնալ ՆԱՏՕ-ի ուժեղ և արժեքավոր դաշնակից և Միացյալ Նահանգների ու Եվրոպայի մտերիմ գործընկեր», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Փիգոթը հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները ձգտում է «Իսլանդիայի հետ ավելի ամուր գործընկերության բոլոր ոլորտներում», այդ թվում՝ անվտանգության, էներգետիկայի, նորարարության, տնտեսության և մշակույթի։
Օգոստոսի 29-ին Իսլանդիայում հանրաքվե է անցկացվել ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերսկսման վերաբերյալ։ Ընտրողների ավելի քան 52%-ը դեմ է քվեարկել բանակցությունների վերսկսմանը։ ԵՄ անդամակցությանը հակառակորդները մատնանշում են Իսլանդիայի ինքնիշխանության խաթարման և ձկնորսության հետ կապված սահմանափակումների ռիսկերը։
Իսլանդիան առաջին անգամ Եվրամիությանը միանալու դիմում է ներկայացրել 2009 թվականին։ Սակայն 2013 թվականին կառավարությունը կասեցրեց գործընթացը, քանի որ Իսլանդիայի տնտեսությունն արագ վերականգնվում էր։ Իսլանդիան Շենգենյան գոտու և Եվրոպական տնտեսական գոտու անդամ է։

США уверены, что результаты референдума в Исландии не повлияют на ее членство в НАТО
Вашингтон уверен, что Исландия останется в НАТО, несмотря на то, что жители страны проголосовали против возобновления переговоров о членстве в Европейском союзе. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил представитель Госдепартамента Томми Пиготт.
«Мы уважаем суверенное решение исландского народа и выражаем уверенность, что Исландия продолжит оставаться сильным и ценным союзником НАТО и близким партнером Соединенных Штатов и Европы», — говорится в заявлении.
Пиготт добавил, что Соединенные Штаты стремятся к «более тесному партнерству с Исландией во всех областях», включая безопасность, энергетику, инновации, экономику и культуру.
29 августа в Исландии состоялся референдум о возобновлении переговоров о членстве в ЕС. Более 52% избирателей проголосовали против возобновления переговоров. Противники членства в ЕС указывают на риски подрыва суверенитета Исландии и ограничения рыболовства. Исландия впервые подала заявку на вступление в Европейский союз в 2009 году. Однако в 2013 году правительство приостановило этот процесс, поскольку экономика Исландии быстро восстанавливалась. Исландия является членом Шенгенской зоны и Европейской экономической зоны.