Սլովակիան միացել է ՆԱՏՕ-ի «Արևելյան ժամապահ» գործողությանը
Սլովակիան որոշում է կայացրել միանալ ՆԱՏՕ-ի «Արևելյան ժամապահ» (Eastern Sentry) գործողությանը՝ դաշինքի արևելյան թևի օդային տարածքի պաշտպանության նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ-Կամիշը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում Սլովակիայի փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Կալինյակին և կառավարությանը՝ ՆԱՏՕ-ի «Արևելյան ժամապահ» գործողությանը սլովակ զինծառայողների մասնակցությանը հավանություն տալու համար: Նրանք կտեղակայվեն Լեհաստանում և Ռումինիայում, կիրականացնեն օդային տարածքի հսկողություն և աջակցություն ցույց կտան դաշինքի հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության ինտեգրված համակարգին», - գրել է Կոսինյակ-Կամիշը X-ում:
Նախարարը հավելել է, որ սա կարևոր ներդրում է ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևի անվտանգության գործում և ապացույց այն բանի, որ «դաշնակիցների համերաշխությունը վերածվում է իրական գործողությունների»։
2025 թ. սեպտեմբերի 12-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է դաշինքի արևելյան թևի օդային տարածքի պաշտպանության «Արևելյան ժամապահ» գործողության մեկնարկի մասին: Գործողությունը դարձել է ՆԱՏՕ-ի մասին պայմանագրի 4-րդ հոդվածի շրջանակներում կայացած խորհրդակցությունների արդյունքը, որոնք սկսվել էին սեպտեմբերի 10-ին Վարշավայի խնդրանքով՝ Ուկրաինային ուղղված հարձակման ժամանակ ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից Լեհաստանի օդային տարածքի խախտման կապակցությամբ:

Словакия присоединилась к операции НАТО “Восточный часовой”
Словакия приняла решение присоединиться к операции НАТО “Восточный часовой” (Eastern Sentry) с целью защиты воздушного пространства восточного крыла альянса. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны Польши Владислав Косыняк-Камыш.
“Благодарю вице-премьера, министра обороны Роберта Калиняка и правительство Словакии за одобрение участия словацких военнослужащих в операции НАТО "Восточный часовой". Они будут дислоцированы в Польше и Румынии, будут осуществлять наблюдение за воздушным пространством и оказывать поддержку интегрированной системе противовоздушной и противоракетной обороны альянса”, — написал Косыняк-Камыш в X.
Министр добавил, что это важный вклад в безопасность восточного фланга НАТО и доказательство того, что “солидарность союзников превращается в реальные действия”.
12 сентября 2025 года генеральный секретарь НАТО Марк Рютте объявил о начале операции “Восточный часовой” для защиты воздушного пространства восточного фланга альянса. Операция стала результатом консультаций в рамках статьи 4 Договора НАТО, которые начались 10 сентября по просьбе Варшавы в ответ на нарушение польского воздушного пространства российскими беспилотниками во время атак на Украине.