Լիտվան Բելառուսից պահանջել է չխախտել իր օդային տարածքը
Բելառուսի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարություն, որտեղ նրան բողոքի նոտա են հանձնել՝ «կապված Բելառուսի Հանրապետության կողմից օդային տարածքը քանիցս խախտելու հետ»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Բելառուսի Հանրապետությունից օդերևութաբանական զոնդերի խմբի անօրինական թափանցումը Լիտվայի օդային տարածություն, որը գրանցվել է ռադիոտեղորոշիչ միջոցներով, սպառնալիք է ստեղծել քաղաքացիական ավիացիայի և հասարակական անվտանգության համար։ Վիլնյուսի օդանավակայանի կանոնավոր աշխատանքի խախտումը նաև հանգեցրել է ֆինանսական կորուստների», - հայտարարել են Վիլնյուսում։
ԱԳՆ-ն կոչ է արել Բելառուսին վերահսկել սեփական օդային տարածքը,  ինչպես նաև պահանջել է խախտումների հետաքննություն անցկացնել և թույլ չտալ դրանց կրկնություն։ Վիլնյուսում դեսպանին նախազգուշացրել են, որ օդային տարածքը հետագայում ևս խախտելու դեպքում Լիտվայի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում համարժեք պատասխան միջոցներ ձեռնարկել ։
Ավելի վաղ Լիտվայի վարչապետ Ինգա Ռուգինենեն հայտարարել էր, որ հանրապետությունն ամբողջությանբ կփակի Բելառուսի հետ սահմանը, եթե օդային տարածքի խախտումների հետ կապված միջադեպերը կրկնվեն։
Հոկտեմբերի 22-ի գիշերը Լիտվայի օդային տարածություն են անցել մի քանի տասնյակ օդերևութաբանական զոնդեր՝ մաքսանենգ ապրանքներով։ Դրա հետևանքով խախտվել է Վիլնյուսի օդանավակայանի աշխատանքը, տուժել է 30 չվերթ և ավելի քան 4000 ուղևորի։ Լիտվա-բելառուսական սահմանի սահմանային անցակետերը ժամանակավորապես փակվել են։
Լիտվայի պետական ​​սահմանապահ ծառայությունը չեզոքացրել է 12 օդերևութաբանական զոնդերը և ձերբակալել չորս անձի, որոնք կասկածվում են մաքսանենգության մեջ։

Вильнюс потребовал от Минска не нарушать воздушное пространство Литвы
Временный поверенный в делах Беларуси был вызван в МИД Литвы, где ему была вручена нота протеста “в связи с неоднократными и участившиеся нарушения воздушного пространства со стороны Республики Беларусь”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в МИД Литвы.
“Незаконное проникновение группы метеозондов из Республики Беларусь в воздушное пространство Литвы, зафиксированное радиолокационными средствами, создало угрозу гражданской авиации и общественной безопасности. Нарушение регулярной работы Вильнюсского аэропорта также повлекло за собой финансовые потери”, — заявили в Вильнюсе.
МИД Литвы призвал Беларусь контролировать собственное воздушное пространство, а также потребовал расследовать нарушения и не допускать их повторения. В Вильнюсе посла предупредили, что в случае дальнейших нарушений воздушного пространства Литовская Республика оставляет за собой право принять адекватные ответные меры.
Ранее премьер-министр Литвы Инга Ругинене заявила, что республика полностью закроет границу с Беларусью в случае повторения инцидентов, связанных с нарушениями воздушного пространства.
В ночь на 22 октября несколько десятков метеорологических зондов с контрабандными товарами проникли в воздушное пространство Литвы. В результате была нарушена работа Вильнюсского аэропорта, пострадали 30 рейсов и более 4000 пассажиров. Пограничные пункты пропуска на литовско-белорусской границе были временно закрыты.
Служба охраны государственной границы Литвы обезвредила 12 метеорологических зондов и задержала четырёх человек, подозреваемых в контрабанде.