Հայաստանը հանձնառու է առաջ մղելու կանանց առաջնորդությունը և հավասար մասնակցությունը դիվանագիտական ծառայությունում. ՀՀ ԱԳ նախարար
Կանայք շարունակում են զգալ հակամարտությունների հետևանքները՝ կրելով կորստի և անվտանգության պակասի ծանր բեռը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ միրզոյանը՝ Փարիզում անցկացվող Ֆեմինիստական դիվանագիտության 4-րդ նախարարական համաժողովի բացման արարողության իր խոսքում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ՝ Փարիզում, մի քաղաքում, որի էությունը խորհրդանշում է ազատությունն ու հավասարությունը՝ քննարկելու այս շատ կարևոր օրակարգը, թեման:
Ես այստեղ եմ արտահայտելու իմ ամուր համերաշխությունն այս օրակարգի և ձեզանից անհատապես յուրաքանչյուրի հետ, իմ համերաշխությունը որպես նախարար, որպես մարդ, իմ համերաշխությունը որպես տղամարդ։
Այսպիսով, կցանկանայի իմ երախտագիտությունը հայտնել նախարար Ժան-Նոել Բարոյին՝ ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ այս կարևոր համաժողովը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ կանանց իրավունքների առաջմղման, ներառականության և խաղաղության վրա հիմնված դիվանագիտության խթանման գործում առաջնորդության համար։
Մինչ լրանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1325 բանաձևի 25-ամյակը մենք բախվում ենք բարդ պարադոքսի։ Առկա է ամուր միջազգային շրջանակ, որը ճանաչում է ինչպես հակամարտությունների անհամաչափ ազդեցությունը կանանց վրա, այնպես էլ նրանց անփոխարինելի դերը խաղաղության հաստատման գործում։ Այնուամենայնիվ, սկզբունքի և պրակտիկայի միջև անջրպետը դեռևս մեծ է, և, ցավոք, օրեցօր մեծանում է։
Ամբողջ աշխարհում՝ Ուկրաինայից և Մերձավոր Արևելքից մինչև Աֆրիկա և անդին, մենք ականատես ենք լինում այս ձախողման պատճառով առաջացած ծանր մարդկային կորուստների։ Կանայք շարունակում են զգալ հակամարտությունների հետևանքները՝ կրելով կորստի և անվտանգության պակասի ծանր բեռը։
Հայաստանի համար մեր հավաքի խորագիրը՝ «Եկել է խաղաղության ժամանակը», խորը իմաստ ունի։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել՝ վերջ դնելով երկարատև հակամարտությանը, որը լի էր արյունահեղությամբ, բռնությամբ, մարդկային կորուստներով, տեղահանությամբ և շատ խորը տրավմաներով։ Երկու երկրներն այժմ աշխատում են ինստիտուցիոնալացնել խաղաղությունը և կարգավորել հարաբերություններն՝ անցնելով հաշտեցման դժվարին ճանապարհով։
Այսպիսով, ես գալիս եմ մի տարածաշրջանից, որտեղ մայրերը, կանայք, քույրերը և դուստրերը տառապել են, զգացել են հակամարտության ծանր հետևանքներն, իրենց սիրելիների կորստի ցավը։ Եվ այսօր շատ պարտավորեցնող և էմոցիոնալ է խոսել մեր հասարակությունում տարածաշրջանային հաշտեցման գաղափարի խթանման գործում նրանց նշանակալի դերի մասին։ Էմոցիոնալ, քանզի մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, թե ինչպիսի դժվարությունների միջով են նրանք անցել։ Պարտավորեցնող, քանզի այսօր առկա խաղաղության օրակարգի միջոցով մենք ձգտում ենք հասցեագրել և ապագայում կանխել նման դժվարությունները, նման կորուստները։
Համոզված եմ, որ Հայաստանում ինձ այս պահին լսող կանայք, կիսում են այն համոզմունքը, որ խաղաղությունն է բանալին՝ ապագա սերունդների համար այդ կորուստները կանխելու միակ բանալին։ Վստահ եմ նաև, որ այդ կանայք, լինի դա գիտակցաբար, թե բնազդաբար, զգում են իրենց առանձնահատուկ դերը խաղաղության առաջմղման դժվարին առաքելությունում՝ այն ժամանակահատվածում, երբ վերքերը դեռևս շատ թարմ և ցավոտ են։ Պետությունն ամուր կանգնած է նրանց կողքին»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Միրզոյանի խոսքով՝ նույնիսկ լուրջ դժվարությունների պայմաններում մարտահրավերները ոչ միայն չեն թուլացրել, այլ ընդհակառակը՝ ավելի են ամրապնդել Հայաստանի վճռականությունն՝ առաջ մղելու գենդերային հավասարությունն ու կանանց դերի ամրապնդումը՝ որպես մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության զարգացման հիմնարար միջոցներից մեկն ու կայուն զարգացման ու սոցիալական առաջընթացի հիմք։
«Գենդերային բռնության և խտրականության դեմ պայքարից մինչև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտության ոլորտներում կանանց ու աղջիկների հնարավորությունների ընդլայնում. մեր ջանքերն ընդգրկում են հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները։ Եթե նախկինում տեխնոլոգիական ոլորտում գերակշտում էին տղամարդիկ, ապա այժմ մեր երկրում այդ ոլորտում աշխատողների շուրջ 30 տոկոսը կանայք են, ինչը գերազանցում է համաշխարհային 20 տոկոսի միջին ցուցանիշը։ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի կին գիտնականները կազմում են մեր երկրի հետազոտողների գրեթե 52 տոկոսը՝ զգալիորեն գերազանցելով համաշխարհային միջինը՝ 30 տոկոսը։
Այսօր կանայք արդեն զբաղեցնում են մեր Ազգային ժողովի մանդատների 36 տոկոսը։ Առանցքային հաստատությունները, որոնք ավանդաբար ղեկավարվել են տղամարդկանց կողմից՝ ներառյալ Արդարադատության և Ներքին գործերի նախարարությունները, ինչպես նաև Գլխավոր դատախազությունը և վերջերս ստեղծված Արտաքին հետախուզական ծառայությունը, այժմ ղեկավարվում են կանանց կողմից»,- ասել է նախարարն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հանձնառու է առաջ մղելու կանանց առաջնորդությունը և հավասար մասնակցությունը դիվանագիտական ծառայությունում։
Արարատ Միրզոյանը նկատել է՝ Հայաստանի դիվանագիտական ծառայությունում կանանց մասնաբաժինը կազմում է 44,4 տոկոս, և այս թիվն աճում է՝ շարունակելով 1900-ականների սկզբի հայ դիվանագետ Դիանա Աբգարի ժառանգությունը, ով ժամանակակից դիվանագիտության առաջին կին ներկայացուցիչներից մեկն էր և Հայաստանի՝ կանանց առաջնորդության հանդեպ ունեցած անսասան հավատի հպարտ խորհրդանիշը։
«Սակայն այս առաջընթացը զուտ վիճակագրական չէ։ Արժանիքների վրա հիմնված այս մոտեցումը ներկայացնում է խորքային մշակութային փոփոխություն՝ ուղղված ավելի արդար, և, հետևաբար, ավելի կայուն ու արդյունավետ պետության ձևավորմանը։
Ներպետական մակարդակով իրականացվող այս վերափոխումները ձևավորում են նաև մեր միջազգային ներգրավվածությունը։ Դրա դրսևորումներից է այն, որ.
- 2022 թ. Հայաստանը համահեղինակել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբելայի բանաձևը, որով հռչակվել է «Դիվանագիտության ոլորտում կանանց միջազգային օր»,
- Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է ՄԱԿ-Կանայք կառույցի «Հավասարության սերունդ» առաջատար նախաձեռնությանը,
- Հայաստանը միացել է «Տեխնոլոգիաներ և նորարարություն՝ հանուն գենդերային հավասարության» գործողությունների կոալիցիային:
Իհարկե, այս մոտեցման ամենանշանակալի և, իրապես, շոշափելի դրսևորումներից մեկն է Հայաստանի կողմից վերջերս ընդունված՝ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» գործողությունների երրորդ ազգային ծրագիրը, որը կրում է «Ներդրումներ խաղաղության համար համաշխարհային ջանքերում» խորագիրը։ Այն խորապես հիմնված է այն համոզման վրա, որ խաղաղությունը պարզապես վերացական ձգտում չէ, այլ ապրած փորձառություն՝ հատկապես սահմանամերձ համայնքներում, փախստականների ինտեգրման գործընթացում, ինչպես նաև կանանց ձայների և առաջնորդության մեջ։
Անվիճելի է, որ շատ բան արդեն իսկ ձեռք է բերվել, սակայն դեռ շատ աշխատանք կա անելու, քանի որ առաջընթացի ուղին երբեք ավարտուն չէ։ Մենք շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ այս գործընթացին՝ անսասան համոզմամբ, որ իրական առաջընթացը հնարավոր է միայն այն ժամանակ, երբ հավասարության և ժողովրդավարության սկզբունքները լիարժեքորեն իրագործվեն և վերածվեն խաղաղության ու կայուն զարգացման տևական հիմքերի»,- իր խոսքը եզրափակել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:

Armenia reiterates commitment to advancing women’s leadership – FM at Conference on Feminist Foreign Policy
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, in his remarks at the Fourth Ministerial Conference on Feminist Foreign Policy in Paris, reaffirmed commitment to advancing women’s leadership and equal participation in diplomatic service.
Below is the transcript of the FM’s speech at the event published by the foreign ministry:
“It is a privilege to be here in Paris – a city whose essence embodies liberty and equality – on this very important agenda with this very important topic.
I have come here to express my strong solidarity with this agenda and with all of you personally, my solidarity as a Minister, my solidarity as a human being, and my solidarity as a man.
So allow me to begin by expressing my appreciation to Minister Jean-Noël Barrot for convening this important conference on feminist foreign policies, as well as to the Government of France for its leadership in advancing women’s rights and promoting a diplomacy grounded in inclusion and peace.
As we approach the 25th anniversary of UN Security Council Resolution 1325, we face a difficult paradox. We possess a robust international framework that recognizes both the disproportionate impact of conflicts on women and their indispensable role in peacebuilding. Yet, the gap between principle and practice remains wide – and, tragically, widening.
Across the world – from Ukraine and the Middle East to Africa and beyond – we are witnessing the devastating human cost of this failure. Women continue to feel the consequences of conflict, bearing a heavy burden of loss and insecurity.
For Armenia, the title of our gathering – “The Time for Peace Has Come” – carries profound meaning. Peace has just been established between Armenia and Azerbaijan, ending the long-lasting conflict, full of blood, violence, loss of human lives, displacement and very deep trauma. The two countries are now trying to institutionalize the peace and normalize the relations, passing through the difficult path of reconciliation.
So, I come from a region where women – mothers, wives, sisters and daughters – have suffered, experienced severe consequences of conflict, the loss of life of their beloved ones. And today it is very compelling and emotional to speak about their important role in promoting the idea of regional reconciliation in our society. Emotional, because each of us knows the hardships they have gone through. Compelling, because with the peace agenda we have adopted today, we are trying to address and prevent such hardships, such loss in the future.
I am sure that those women in Armenia listening to me at this moment share the belief that peace is the key – the key to preventing those losses for future generations. And I am also confident that those women, whether consciously or instinctively, feel the unique role they have in the difficult mission of promotion of peace at times when the wounds are still very fresh and painful. The state stands firmly by their side.
Even in the face of profound hardships, the challenges have not weakened but strengthened our resolve to advance gender equality and women’s empowerment as one of the fundamental measures to uphold human rights and democracy and a foundation for sustainable development and social progress. From combating gender-based violence and discrimination to advancing opportunities for women and girls in education, sciences, technology, and engineering, our efforts encompass every sector of public life. Once dominated by men, now the country’s tech sector employs 30 percent women, larger than the 20 percent global average. Overall, Armenian women scientists make up nearly 52% of researchers in Armenia, significantly exceeding the global average of 30%.
Today, women already hold 36 per cent of seats in our National Assembly. Key institutions traditionally dominated by men – including the Ministries of Justice and Internal Affairs, as well as the Office of the Prosecutor General and recently established Intelligence Service – are now led by women.
Armenia is firmly committed to advancing women’s leadership and equal participation in diplomatic service. The percentage of women in Armenia's diplomatic service is 44.4 percent and this number is growing, continuing the legacy of Diana Abgar, an Armenian diplomat of the early 1900s, one of the first women in modern diplomacy and a proud representative of Armenia’s enduring belief in women’s leadership. Yet this progress is not merely statistical. Being a merit-based approach, it represents a profound cultural shift toward a more equitable and, therefore, more resilient and efficient state.
This domestic transformation also shapes our international engagement. This has been demonstrated in:
- our co-sponsorship of the United Nations General Assembly resolution proclaiming the International Day of Women in Diplomacy in 2022,
- our active engagement in UN Women’s flagship Generation Equality initiative,
- Armenia’s joining the “Technology and Innovation for Gender Equality” Action Coalition.
Of course, one of the most significant and, indeed, tangible expressions of this understanding is Armenia’s newly adopted Third National Action Plan on Women, Peace and Security, which carries the title “Investing in Global Efforts to Establish Peace.” It is firmly rooted in the recognition that peace is not an abstract aspiration but a lived experience, notably in border communities, in the process of refugee integration, and in the voices and leadership of women.
Much has undoubtedly been achieved, yet much remains to be done, as the path to progress is never complete. We remain committed to this process, steadfast in our conviction that true progress can only be achieved when the principles of equality and democracy are fully realized and transformed into lasting foundations for peace and sustainable development.