ԱՄՆ փոխնախագահը ժամանել է Իսրայել
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ ժամանել է Իսրայել՝ Գազայի հատվածում հրադադարի առաջխաղացման և ամրապնդման ջանքերի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը։
Վենսն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Սպիտակ տան ներկայացուցիչների՝ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փեսա և գլխավոր խորհրդական Ջարեդ Քուշների հետ։
Ըստ աղբյուրների՝ նա պետք է մեկնի Իսրայելի հարավ՝ ամերիկյան և միջազգային աշխատանքային խմբի շտաբ, որը դեռ նոր է հիմնադրվում և հետագայում պետք է վերահսկի Գազայում հրադադարի իրականացումը։
Սպիտակ տան հաղորդմամբ՝ Վենսը մամուլի ասուլիս կանցկացնի տեղական ժամանակով 18:00-ին Երուսաղեմի «Քինգ Դեյվիդ» հյուրանոցում։
Հոկտեմբերի 22-ին նա Երուսաղեմում կհանդիպի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և նախագահ Իցհակ Հերցոգի հետ։
Վենսի ժամանմանը նախորդել էր Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների ժամանումն Իսրայել՝ հրադադարի շուրջ բանակցություններ անցկացնելու նպատակով։
The New York Times-ն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ Վաշինգտոնի պաշտոնյաները մտավախություն ունեն, որ Նեթանյահուն կարող է դադարեցնել Գազայում հրադադարը և վերադառնալ ՀԱՄԱՍ-ի դեմ պատերազմին։ Հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ Վենսը, Ուիթքոֆը և Քուշները պլանավորում են ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ չխաթարել համաձայնագիրը։

Вице-президент США прибыл в Израиль
Вице-президент США Джей Ди Вэнс и его супруга Уша Вэнс прибыли в Израиль в рамках действий по содействию и укреплению режима прекращения огня в секторе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Times of Israel.
Вэнс провел рабочий обед с представителями Белого дома, посланником Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером, зятем и старшим советником президента США Дональда Трампа.
По данным источников, он планирует отправиться на юг Израиля в штаб-квартиру американской и международной оперативной группы, которая всё ещё формируется и впоследствии будет контролировать соблюдение режима прекращения огня в секторе Газа.
Белыйо дом сообщает, что Вэнс проведёт пресс-конференцию в 18:00 по местному времени в отеле “Кинг Давид” в Иерусалиме.
22 октября он встретится в Иерусалиме с премьер-министром Биньямином Нетаньяху и президентом Ицхаком Герцогом.
Приезд Вэнса последовал за прибытием Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Израиль для переговоров по прекращению огня.
Ранее New York Times сообщил, что официальные лица Вашингтона обеспокоены тем, что Нетаньяху может разорвать соглашение о прекращении огня в секторе Газа и вернуться к войне против ХАМАС. В сообщении говорилось, что Вэнс, Уиткофф и Кушнер намерены оказать давление на Израиль, чтобы тот не нарушил соглашение.