Տաջիկստանում մեկնարկել են ՀԱՊԿ զորավարժությունները
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների «Անխորտակելի եղբայրություն 2025» և «Պատնեշ 2025» համատեղ զորավարժությունները մեկնարկել են Տաջիկստանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի մամուլի քարտուղար Վլադիսլավ Շչեգրիկովիչը։
«Հոկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ «Անխորտակելի եղբայրություն - 2025» զորավարժության և ՀԱՊԿ ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության և բժշկական աջակցության համատեղ կազմավորման՝ «Պատնեշ-2025» հատուկ զորավարժության բացման հանդիսավոր արարողությունը», - հաղորդել է նա։
Զորավարժություններին մասնակցում են ներկայացուցիչներ Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի զինված ուժերից։
Հայաստանը ՀԱՊԿ զորավարժություններին չի մասնակցում։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի փետրվարին հայտարարել էր, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Հայաստանն այդ օրվանից չի մասնակցում ՀԱԿՊ-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին և չի վճարում անդամավճարը։

В Таджикистане началились военные учения ОДКБ
В Таджикистане стартовали совместные военные учения стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) “Нерушимое братство-2025” и “Барьер-2025” Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил ТАСС пресс-секретарь Объединенного штаба ОДКБ Владислав Щегрикович.
“20 октября в Таджикистане на полигоне “Фахрабад” состоялась торжественная церемония открытия совместного учения с Миротворческими силами Организации Договора о коллективной безопасности “Нерушимое братство-2025” и специального учения с совместным формированием радиационной, химической и биологической защиты и медицинского обеспечения ОДКБ “Барьер-2025””, — сообщил он.
В учениях принимают участие представители Вооруженных сил Беларуси, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана.
Армения в учениях ОДКБ не участвует.
В феврале 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения фактически заморозила своё членство в ОДКБ. С тех пор Армения не участвовала в мероприятиях, организованных в рамках ОДКБ, и не платила членские взносы.