ՀԱՊԿ-ն չի համագործակցում Հայաստանի հետ ռազմական ոլորտում․ ՌԴ ԱԳՆ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը չի համագործակցում Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմատեխնիկական կամ այլ ոլորտներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ մեջբերելով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանի հայտարարությունը։
«Ներկայումս ՀԱՊԿ-ի միջոցով Հայաստանի հետ ռազմական, ռազմատեխնիկական կամ այլ ոլորտներում համագործակցություն չկա»,-ասել է Աղասանդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Երևանը օգտվում է ՀԱՊԿ-ի ռազմատեխնիկական մատակարարումների արտոնյալ պայմաններից։
Դեպարտամենտի տնօրենը նշել է, որ Երևանի հետ համապատասխան համագործակցությունը պահպանվում է երկկողմանի հիմունքներով։
«Գոյություն ունի անհրաժեշտ իրավական շրջանակ, բազա, որը ներառում է ռազմական արտադրանքի մատակարարումն արտոնյալ պայմաններով»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ, ՀՀ ազգային ժողովում կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագրի քննարկումների ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել էր, որ Հայաստանը չի ակտիվացնելու աշխատանքերը ՀԱՊԿ-ում, և կառույցի նկատմամբ Երևանի հետաքրքրությունը սպառված է, և ինքն ուրախ կլինի, եթե Հայաստանին հեռացնեն կազմակերպությունից։
Սրան ի պատասխան՝ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե անդամակցությունն այլևս պետք չէ Երևանին։

ОДКБ не взаимодействует с Арменией в военной сфере: МИД РФ
ОДКБ не взаимодействует с Арменией в военной, военно-технической и других областях. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил директор Первого департамента стран СНГ МИД РФ Микаэл Агасандян.
"На текущий момент взаимодействие с Арменией в военной, военно-технической и других областях по линии ОДКБ не осуществляется", - сказал Агасандян, отвечая на вопрос, распространяются ли на Ереван льготные условия в вопросе военно-технических поставок в ОДКБ.
Директор департамента отметил, что профильное сотрудничество поддерживается с Ереваном на двусторонней основе.
"Имеется необходимая правовая база, предусматривающая в том числе поставки продукции военного назначения на льготных условиях", - подчеркнул он.
Ранее, в ходе обсуждений в Национальном Собрании программы правительства на 2026–2031 годы, премьер-министр Никол Пашинян заверил, что Армения не намерена активизировать работу в ОДКБ, интерес Еревана к структуре исчерпан, и он будет рад, если Армению исключат из организации.
В ответ на это пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Армения может выйти из Организации Договоров о коллективной безопасности, если членство больше не нужно Еревану.
Армения с февраля 2024 года заморозила свое участие в работе ОДКБ. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил об этом в интервью France 24, подчеркнув, что ОДКБ не выполнила обязательства в сфере безопасности в отношении Армении.