ԵՄ-ի կողմից Հայաստանում արվող ներդրումները կհասնեն 2.5 միլիարդ եվրոյի
Եվրամիության կողմից Հայաստանում իրականացվող ներդրումները, որոնք արդեն իսկ տարբեր ծրագրերով ընթացքի մեջ են, վերջնարդյունքում հասնելու են 2.5 միլիարդ եվրոյի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ շեշտելով, որ դա շատ կարևոր հանձնառություն է, որ Եվրամիությունը ստանձնել է 2021 թվականից։
«Դրանք ծրագրեր են, որոնք արդեն իսկ իրագործվում են կամ նախապատրաստման փուլում են։ Օրինակ՝ Սիսիանից Քաջարան մայրուղին՝ թունելի հետ միասին, այս նախաձեռնությունների մաս է։ Դրանք ներդրումներ են, որոնք մենք կատարում ենք Եվրամիության բյուջեից, վարկերի տեսքով, որոնք Հայաստանի կառավարությունն է վերցնում, ինչպես նաև այլ գործընկերների կողմից արվող ներդրումները «Դիմակայուն Սյունիք, Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում»,- ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը մանրամասնել է, որ այդ 2.5 միլիարդ եվրոյի ներդրումների մաս են «Կանաչ Երևան» նախաձեռնությունը, Երևանի հանրային տրանսպորտի բարեփոխումների շրջանակներում ձեռք բերված MAN մակնիշի 87 ավտոբուսները, Երևանում 50 մանկապարտեզի վերանորոգումը, ինչպես նաև ներդրումները, որոնց նպատակն է բարելավել էլեկտրաէներգիայի հաղորդալարերը Հայաստանի և Վրաստանի միջև, որը շատ կարևոր է ՀՀ էլեկտրաէներգիայի շուկան բացելու առումով, որպեսզի ավելի կանաչ էներգետիկ նախաձեռնություններ և ներդրումներ լինեն երկրում։
«Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի արևային ֆոտովոլտային վահանակների միջոցով էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում, և տարածաշրջանի հաղորդակցությունների բացումը, որը խաղաղության գործընթացի շրջանակներում, հուսամ, տեղի կունենա, բազմաթիվ նոր հնարավորություններ կընձեռի։ Դրանք միայն հնարավորություններ չեն բիզնեսի համար, դրանք հնարավորություններ են հայ ժողովրդի համար, Հայաստանի տնտեսության համար, ինչպես նաև ավելի ու ավելի որակյալ աշխատատեղեր ստեղծելու համար»,- նշել է ԵՄ դեսպանը։
Մարագոսը շեշտել է, որ Եվրամիությունը ուս ուսի կանգնած է Հայաստանի կողքին, որպեսզի օգնի երկրին դառնալ ավելի դիմակայուն ու ավելի ինքնիշխան։
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը նշեց նաև Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության դերը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում։

EU investments in Armenia to reach €2.5 billion, says ambassador
The ongoing investments by the European Union in Armenia, implemented through various programs, are ultimately expected to reach 2.5 billion euros, Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos said on Friday.
Ambassador Maragos described the investments as a “significant commitment that the European Union has undertaken since 2021.”
“These are projects that are either already being implemented or are in the preparation phase. For example, the Sisian-Kajaran highway, including the tunnel, is part of these initiatives. These are investments we are making through the EU budget, in the form of loans taken by the Government of Armenia, as well as investments from other partners within the framework of the “Resilient Syunik – Team Europe” initiative," he said at a press briefing in Syunik province.
The Ambassador elaborated that the €2.5 billion in investments include the "Green Yerevan" initiative, the purchase of 87 MAN-brand buses as part of Yerevan’s public transport reform, the renovation of 50 kindergartens in the capital, as well as investments aimed at improving power transmission lines between Armenia and Georgia — a project that is “crucial for opening up Armenia’s electricity market and enabling more green energy initiatives and investments in the country.”
“Armenia has tremendous potential in the field of electricity generation through solar photovoltaic panels, and the opening of regional connections — which will hopefully take place within the framework of the peace process — will create numerous new opportunities. These are not just opportunities for business; they are opportunities for the Armenian people, for Armenia’s economy, and for the creation of more and better-quality jobs,” the EU Ambassador said.
Maragos emphasized that the European Union stands shoulder to shoulder with Armenia to help the country become “more resilient and more sovereign.”
Mr. Maragos also highlighted the role of the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA) in contributing to peace in the South Caucasus and to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.