ԵՄ-ն պատրաստ է իր գործիքները ներդնել «Թրամփի ուղի» նախագիծը և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու մեջ
Եվրամիությունը պատրաստ է իր գործիքները ներդնել ոչ միայն «Թրամփի ուղի» նախագծի, այլ նաև ամբողջ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում կապակցվածությունը խթանելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ խոսելով Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի ստորագրած փաստաթղթերի մասին։
«Իրադարձությունները և հանդիպումները, որոնք եղան Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին, Եվրամիության կողմից ողջունվել են, և մենք այդ օրվանից ի վեր պատրաստակամություն ենք հայտնել աջակցել այդ նախաձեռնություններին և կապակցվածությանը։ Մենք պատրաստ ենք մեր գործիքները ներդնել ոչ միայն «Թրամփի ուղի» նախագծի շրջանակներում, այլ նաև ամբողջ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում, որը ողջունվել է Եվրամիության կողմից դեռ երկու տարի առաջ, երբ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց դրա մասին»,-ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը հավելել է, որ Եվրամիությունը հետևողականորեն աջակցում է խաղաղությանը Հարավային Կովկասում։
«Մենք շատ երջանիկ ենք, որ խաղաղությունը գալիս է։ Շատ մանրամասներ դեռ պետք է պարզաբանվեն, բայց մենք այստեղ ենք՝ որպես Հայաստանի, հայ ժողովրդի և Հայաստանի կառավարության հուսալի գործընկեր, որպեսզի սատարենք ձեզ այս գործընթացում»,- նշել է Մարագոսը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ TRIPP-ը Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության բաղադրիչներից մեկն է։

ЕС готов вложить свои инструменты в реализацию проекта «Маршрут Трампа» и инициативы «Перекрёсток мира»
Европейский союз готов вложить свои инструменты в содействие взаимосвязанности не только в рамках проекта «Маршрут Трампа», но и в рамках всей инициативы «Перекрёсток мира».
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил посол Европейского союза в Армении Василис Марагос в беседе с журналистами в Сюникской области, говоря о документах, подписанных Арменией, Азербайджаном и США в Вашингтоне 8 августа.
«Европейский союз приветствовал мероприятия и встречи, состоявшиеся в Вашингтоне 8 августа, и с того дня мы выражаем готовность поддерживать эти инициативы и взаимосвязанность. Мы готовы внести свой вклад не только в рамках проекта «Маршрут Трампа», но и в контексте всей инициативы «Перекрёсток мира», которую Европейский союз приветствовал два года назад, когда о ней объявило правительство Армении», — сказал Марагос.
Посол добавил, что Европейский союз неизменно поддерживает мир на Южном Кавказе.
«Мы очень рады наступлению мира. Многие детали ещё требуют уточнения, но мы здесь как надёжный партнёр Армении, армянского народа и правительства Армении, чтобы поддержать вас в этом процессе», — сказал Марагос.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали в Вашингтоне 8 августа декларацию, один из пунктов которой гласит, что Республика Армения будет сотрудничать с Соединёнными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы «Маршрут Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP) на территории Республики Армения.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что TRIPP является одним из компонентов инициативы правительства Армении «Перекрёсток мира».