Եթե մենք կրթության ոլորտում չունենանք լուրջ հաջողություններ, մենք մրցահարթակներում չենք կարող ունենալ ավելին, քան այսօր ունենք. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում մասնակցել է Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի 80-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Տիգրան Սիմոնյանը, ինստիտուտի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ, գիտակրթական և մշակութային ոլորտների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր արտերկրից։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, ողջունել ներկաներին և շնորհավորել Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի հիմնադրման 80-րդ տարեդարձի առիթով: Վարչապետի խոսքով՝ Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտը մի հաստատություն է, որի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունում շատ էմոցիաներ կան, քանի որ այդ ինստիտուտի գործունեության հետ են կապված Հայաստանի սպորտային այն փառապանծ հաջողությունները, որոնցով բոլորը շարունակաբար հպարտանում են: «Ես հասկանում եմ, որ դահլիճում այսօր ներկա են բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր համահեղինակ են այդ բոլոր հաջողություններին, և ես ուզում եմ իմ գնահատանքի և հարգանքի տուրքը մատուցել բոլոր վաստակաշատ գործիչներին, որոնք ապահովել են մեր սպորտի փառքը և այդպիսով մեզ բոլորիս լիցքավորել մեծ էմոցիաներով ու էներգիայով: Շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ձեր կատարած աշխատանքի համար»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս տոնական օրը նաև շատ կարևոր է արձանագրել, թե ինչ պետք է անել այդ ժառանգության հետ. «Կարծում եմ՝ այդ ժառանգության նկատմամբ մեր մեծագույն տուրքը կլինի այն, որ մենք, ինչպես Նոր Կտակարանում է ասվում, ոչ թե մեզ ի պահ հանձնված այդ հաջողությունը մսխենք կամ առնվազն այդ հաջողությանը նոր բան չավելացնենք, այլ այդ հաջողության ավանդույթն օգտագործելով՝ նորանոր փառքի էջեր բացենք մինչև այս պահը մեր ունեցած սպորտային փառապանծ էջերին»։ Վարչապետն ընդգծել է, որ հաջողությունների ճանապարհն ինչպես բոլոր ոլորտներում, այնպես էլ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտում, անցնում է կրթության միջոցով. «Այսինքն, եթե մենք կրթության ոլորտում չունենանք լուրջ հաջողություններ, մրցահարթակներում չենք կարող ունենալ ավելին, քան այսօր ունենք»։
Ըստ աղբյուրի՝ իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ինստիտուտը ռազմավարական նշանակություն ունի սպորտի բնագավառում, այս համատեքստում խոսել «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրի շրջանակում անհրաժեշտ մարզական ենթակառուցվածքների ապահովման, մարզերում մարզական կենտրոններ ստեղծելու մասին. «Մենք այսօր մեր բոլոր դպրոցներում առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում ոչ միայն ֆիզկուլտուրայի դահլիճներին, այլև բացօթյա մարզական ենթակառուցվածքներին: Մենք մասնավորի հետ համատեղ գործունեություն ենք իրականացնում մարզերում մարզական կենտրոններ ստեղծելու համար»։
Խոսելով առողջապահության բնագավառում ինստիտուտի կարևորության մասին՝ վարչապետը նշել է, որ առողջապահության ոլորտում մեծ խնդիրներ կան, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ քաղաքացիներին բավարար չափով չի խրախուսվում առողջ ապրելակերպը, սպորտով զբաղվելը, ինչն էլ իր հերթին կապված է ենթակառուցվածքի բացակայության հետ: «Ես ուզում եմ ասել, որ Կառավարությունն այդ ենթակառուցվածքներն ստեղծելու է, և մենք ակնկալում ենք, որ այդ ենթակառուցվածքներն ունենան մասնագետներ, որովհետև այդ ենթակառուցվածքներն առանց պատշաճ մասնագետների չեն տալու այն արդյունքը, որը բոլորս ակնկալում ենք: Հետևաբար, ես ուզում եմ, որ մենք այսօր, նշելով Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ինստիտուտի 80-ամյակը, նաև արձանագրենք մի նոր 80-ամյա էջի բացումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել, որ անհրաժեշտ է ռազմավարական քննարկումներ ունենալ և որոշումներ կայացնել, թե նախորդ 80 տարվա ժառանգությունն ինչպես պետք է կիրառել հաջորդ 80 տարին պլանավորելու և հաջորդ 80 տարվա ընթացքում առնվազն նույնպիսի փառապանծ սպորտային և մարզական էջեր ստեղծելու համար:
Ամփոփելով իր ելույթը՝ վարչապետը կրկին շնորհավորել է ինստիտուտի 80-ամյա հոբելյանի առիթով, շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի, ներդրման համար և համոզմունք հայտնել, որ այս առաջին 80-ամյակին կհաջորդի երկրորդը, երրորդը, չորրորդը, հինգերորդը, և ամեն 80-ամյակ նախորդից կլինի ավելի հարուստ, ավելի փառապանծ, ավելի գեղեցիկ և ավելի մեծ հեռանկարներով տոգորված։
Նշվում է, որ ելույթներով հանդես են եկել նաև Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Տիգրան Սիմոնյանը:
Միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է տեսաֆիլմ բուհի անցած ճանապարհի և ապագայի տեսլականի մասին, որից հետո տեղի է ունեցել Պատվո շքանշանների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:

Если у нас не будет серьезных успехов в сфере образования, мы не можем иметь на соревновательных площадках больше, чем имеем сегодня: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в концертном зале «Арам Хачатурян» принял участие в мероприятии, посвященном 80-летию Государственного института физической культуры и спорта Армении.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в мероприятии также приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, ректор Государственного института физической культуры и спорта Тигран Симонян, профессорско-преподавательский состав и студенты вуза, представители научной, образовательной и культурной сфер, а также гости из-за рубежа.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, приветствовал присутствующих и поздравил с 80-летием основания Государственного института физической культуры и спорта Армении. По словам премьер-министра, Государственный институт физической культуры и спорта – это учреждение, к которому в Республике Армения испытывают много эмоций, поскольку славные спортивные успехи Армении, которыми гордятся все, связаны с деятельностью этого уза.
«Я понимаю, что сегодня в зале присутствует много людей, которые являются соавторами всех этих успехов, и я хочу выразить свою признательность и уважение всем выдающимся деятелям, которые обеспечили славу нашего спорта и тем самым зарядили всех нас огромными эмоциями и энергией. Благодарю вас за проделанную вами работу», – сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, в этот праздничный день также очень важно зафиксировать, что нужно делать с этим наследием:
«Думаю, нашей величайшей данью этому наследию будет то, что мы, как говорится в Новом Завете, не растратим этот доверенный нам успех, напротив, используя традицию этого успеха, откроем новые страницы славы к славным страницам спорта, которые у нас были до этого момента».
Премьер-министр подчеркнул, что путь к успеху во всех сферах, включая физическую культуру и спорт, лежит через образование:
«Т.е. если у нас не будет серьезных успехов в сфере образования, мы не можем иметь на соревновательных площадках больше, чем имеем сегодня».
Никол Пашинян подчеркнул, что Государственный институт физической культуры и спорта имеет стратегическое значение в сфере спорта, в этом контексте он коснулся создания необходимой спортивной инфраструктуры в рамках программы «300 школ, 500 детских садов», создания спортивных центров в областях:
«Сегодня мы уделяем особое внимание не только физкультурным залам во всех наших школах, но и созданию инфраструктуры для занятий спортом на открытом воздухе. Мы проводим совместную работу с частным сектором по созданию спортивных центров в областях».
Говоря о важности института в сфере здравоохранения, премьер-министр отметил, что в этой отрасли существуют серьезные проблемы, в том числе из-за недостаточной мотивации граждан к ведению здорового образа жизни и занятию спортом, что, в свою очередь, связано с отсутствием инфраструктуры.
«Я хочу сказать, что правительство создаст эти инфраструктуры, и мы ожидаем, что эти инфраструктуры будут иметь соответствующих специалистов, потому что без них эти инфраструктуры не дадут тех результатов, на которые мы все рассчитываем. Следовательно, я хочу, чтобы сегодня, отмечая 80-летие Института физической культуры и спорта, мы также зафиксировали открытие новой 80-летней страницы», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что необходимо провести стратегические обсуждения и принять решения о том, как использовать наследие предыдущих 80 лет, чтобы спланировать следующие 80 лет и создать в течение следующих 80 лет как минимум такие же славные спортивные страницы.
Подводя итоги, премьер-министр еще раз поздравил институт с 80-летием, поблагодарил за проделанную работу и внесенный за этот период вклад, а также выразил уверенность, что за этим первым 80-летием последуют второе, третье, четвертое, пятое, и каждое новое 80-летие будет богаче, славнее, краше и перспективнее предыдущего.
С речами выступили также министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и ректор Государственного института физической культуры и спорта Тигран Симонян.
В рамках мероприятия был показан видеофильм о прошлом вуза и его видении будущего, после чего состоялась торжественная церемония вручения Орденов Почёта.