Գրեթե 15 հազար վենեսուելացի միգրանտ է վերադարձել ԱՄՆ-ից. Մադուրո
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ «Վերադարձ հայրենիք» պետական ​​ծրագրի շրջանակում գրեթե 15 հազար վենեսուելացի միգրանտ է հայրենադարձվել ԱՄՆ-ից: «2025 թվականի փետրվարից ի վեր ԱՄՆ-ից 14 947 վենեսուելացի միգրանտ է վերադարձել 77 ավիաչվերթով», - հայնել է Վենեսուելայի նախագահ Նկոլաս  Մադուրոն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, երկրի ղեկավարը նշել է, որ միգրանտները «փրկվել են բանտերից, առևանգումներից և վերադարձել Վենեսուելա՝ աշխարհի լավագույն երկիրը»: Մադուրոն հիշեցրել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը մշտապես տարածում է կեղծ տեղեկատվություն՝ վենեսուելացի քաղաքացիներին մեղադրելով հանցավոր խմբավորումներին պատկանելու մեջ, և պահանջել է անհապաղ դադարեցնել նման մեղադրանքները:
Պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը  միգրանտների արտաքսման արշավ է սկսել: ԱՄՆ իշխանությունները վենեսուելացիների նկատմամբ կիրառում են 1798 թվականի օրենքն օտարերկրացի թշնամիների մասին, որը թույլ է տալիս ձերբակալել, կալանքի տակ առնել և ԱՄՆ-ից արտաքսել հանցավոր խմբավորումների անդամներին:

Почти 15 тысяч венесуэльских мигрантов вернулись из США: Николас Мадуро
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил, что почти 15 000 венесуэльских мигрантов были репатриированы из США в рамках государственной программы “Возвращение на родину”. “С февраля 2025 года 14 947 венесуэльских мигрантов на 77 авиарейсах вернулись из США”, — сообщил президент Венесуэлы Николас Мадуро.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, глава государства отметил, что мигранты “были спасены из тюрем, от похищений и возвращены в Венесуэлу — лучшую страну мира”. Мадуро напомнил, что правительство США постоянно распространяет ложную информацию, обвиняя граждан Венесуэлы в принадлежности к преступным группировкам, и потребовал немедленно положить конец подобным обвинениям.
С момента вступления в должность президент США Дональд Трамп развернул кампанию по депортации мигрантов. Власти США применяют к венесуэльцам закон 1798 года о врагах иностранцах, который позволяет арестовывать, задерживать и депортировать из США членов преступных группировок.