Աֆղանստանի և Պակիստանի միջև բախումներ են տեղի ունեցել
Աֆղանստանի թալիբների կառավարությունը հայտարարել է, որ հարվածներ է հասցրել Պակիստանի զինված ուժերին երկրի հյուսիսային սահմանին գտնվող մի քանի լեռնային շրջաններում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է BBC-ն, թալիբները հարձակումները անվանել են պատասխան գործողություն Պակիստանի կողմից Աֆղանստանի օդային տարածքը խախտելու և երկրի տարածքում գտնվող շուկան ռմբակոծելու համար։
Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին աֆղանական հարձակումները անվանել է անհիմն և մեղադրել քաղաքացիական անձանց թիրախավորելու մեջ։ Նա զգուշացրել է, որ Պակիստանի ուժերը կպատասխանեն աֆղանական հարվածներին։
Իսլամաբադը մեղադրում է Քաբուլին Պակիստանի տարածքում հարձակումներ իրականացնող ահաբեկիչներին ապաստան տալու մեջ։ Թալիբները հերքում են այս մեղադրանքները։
Ըստ աղբյուրի՝ երկու կողմերն էլ օգտագործել են փոքր տրամաչափի զենքեր և հրետանային կրակ Պակիստանի Կուրրամ շրջանում։

Столкновения между Афганистаном и Пакистаном
Афганское правительство талибов объявило о нанесении ударов по пакистанским войскам в нескольких горных районах вдоль северной границы страны.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ВВС, талибы назвали эти атаки ответом на нарушение Пакистаном воздушного пространства Афганистана и бомбардировку рынка в этой стране.
Министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви назвал афганские атаки безосновательными и обвинил их в том, что они направлены против мирных жителей. Он предупредил, что пакистанские силы будут отвечать на удары афганской стороны.
Исламабад обвиняет Кабул в укрывательстве террористов, совершающих нападения на территории Пакистана. Талибы отрицают эти обвинения.
По данным источника, обе стороны применяли стрелковое оружие и артиллерийский огонь в пакистанском регионе Куррам.