Կատարը և Թուրքիան կվերահսկեն Գազայի շուրջ համաձայնագրի իրագործումը. Նեթանյահուի գրասենյակ
Կատարը և Թուրքիան կմասնակցեն միջազգային առաքելությանը, որը զբաղվելու է Գազայի շուրջ համաձայնագրի իրագործման վերահսկողությամբ և զոհերի մարմինների որոնմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Telegram-ում գրել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի խորհրդական Դմիտրի Գենդելմանը:
«Թուրքիան և Կատարը կմասնակցեն համաձայնագրի իրագործման վերահսկողության և մարմինների որոնման հարցերով զբաղվող միջազգային առաքելությանը», - Գենդելմանը գրել է:
Նա հավելել է, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը Իսրայելի պաշտպանության բանակին հրահանգել է կոշտ արձագանքել անցումային շրջանում ցանկացած հարձակման։
Նա նշել է, որ հոկտեմբերի 13-ին կամ 14-ին կվերադարձվեն իսրայելցի 48 պատանդները, ինչի դիմաց Իսրայելն ազատ կարձակի ահաբեկչության համար դատապարտված 250 պաղեստինցու, ինչպես նաև 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից հետո ձերբակալված Գազայի 1700 բնակչի։

Катар и Турция будут контролировать выполнение соглашения по Газе – офис Нетаньяху
Катар и Турция примут участие в международной миссии по контролю за выполнением соглашения по Газе и поиску тел погибших. Как сообщает Арменпресс, об этом в Telegram написал Дмитрий Гендельман, советник премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху.
«Турция и Катар примут участие в международной миссии по контролю за выполнением соглашения и поиску тел погибших», — написал Гендельман.
Он добавил, что министр обороны Израиля Исраэль Кац поручил ЦАХАЛу жестко реагировать на любые нападения в переходный период.
Он отметил, что 48 израильских заложников будут возвращены 13 или 14 октября, в обмен на что Израиль освободит 250 палестинцев, осужденных за терроризм, а также 1700 жителей Газы, арестованных с 7 октября.