Պուտինը հայտնել է Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճի մասին
Ռուսաստանի առևտրաշրջանառությունն ԱՊՀ երկրների հետ 2024 թվականին աճել է 7%-ով՝ հասնելով 112 միլիարդ դոլարի, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստի ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը
«Ինչ վերաբերում է տնտեսական համագործակցությանը, Ռուսաստանի առևտրաշրջանառությունը ԱՊՀ երկրների հետ միայն 2024 թվականին.... աճել է 7%-ով՝ հասնելով 112 միլիարդ դոլարի», - հայտարարել է Պուտինը։
Կրեմլի ղեկավարը նաև նշել է, որ առևտրի կառուցվածքը անընդհատ բարելավվում է։
«Ընդ որում, կառուցվածքը բարելավվում է բարձր ավելացված արժեք ունեցող ապրանքների հատվածի աճի հաշվին», - ընդգծել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Դուշանբեում հոկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը։ ԱՊՀ գագաթնաժողովին մասնակցում է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարների հետ միասին։

Путин сообщил о росте товарооборота между Россией и странами СНГ
Товарооборот России со странами СНГ в 2024 году вырос на 7%, достигнув 112 млрд долларов, заявил президент России Владимир Путин в ходе узкого заседания Совета глав государств СНГ, сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
«Что касается экономического сотрудничества, то товарооборот России со странами СНГ только в 2024 году... вырос на 7%, достигнув 112 млрд долларов», — заявил Путин.
Лидер Кремля также отметил, что структура торговли постоянно улучшается.
«Причём структура улучшается за счёт роста сектора товаров с высокой добавленной стоимостью», — подчеркнул российский лидер.
10 октября в Душанбе состоялось заседание Совета глав государств СНГ. В саммите СНГ наряду с главами Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана также участвует премьер-министр Армении Никол Пашинян.