Թեհրանն ու Մոսկվան քննարկել են փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը
Իրանը և Ռուսաստանը բանակցություններ են վարել փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA-ն:
Ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի՝ միջազգային հարաբերությունների գծով տեղակալ Նիկոլայ Սպասկիի գլխավորած պատվիրակությունը  ժամանել է Թեհրան։
Կողմերը բանակցություններ են վարել փոքր մոդուլային ռեակտորների ոլորտում, ինչպես նաև «Հորմոզ» ատոմակայանի նախագծի և 1250 մեգավատ հզորությամբ էներգաբլոկների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։
Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Էսլամիի հետ կայացած քննարկումներում շեշտը դրվել է համատեղ նախագծերի արագացման վրա: Նշվել է, որ շուտով սպասվում է «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի այց Իրան՝Բուշերի 2-րդ և 3-րդ էներգաբլոկների հարցով:
Սեպտեմբերի սկզբին Էսլամին և Լիխաչովը քննարկել են խաղաղ ատոմային էներգիայի ոլորտում համագործակցության հեռանկարներն ու օրակարգերը։

Россия и Иран обсудили сотрудничество в строительстве ядерных реакторов
Делегация "Росатома" во главе с Николаем Спасским в среду, 8 октября, обсудила в Тегеране развитие сотрудничества с Ираном в строительстве ядерных реакторов.
“Делегация от РФ во главе с замгендиректора "Росатома" Николаем Спасским посетила сегодня Тегеран, где провела содержательные переговоры с представителями Организации по атомной энергии Ирана по ряду вопросов, касающихся ядерной энергетики, включая развитие сотрудничества в области реакторов малой мощности и строительства реакторов мощностью в одну тысячу 250 МВт энергии”, - как сообщает Арменпресс со ссылкой на IRNA, говорится в заявлении, опубликованном в Telegram-канале Организации по атомной энергии Ирана.
В ходе переговоров стороны рассмотрели ход текущего сотрудничества в ядерной сфере и единогласно подчеркнули важность ускорения реализации совместных проектов.
Кроме того, было достигнуто соглашение о том, что в ближайшем будущем Иран посетит генеральный директор госкорпорации "Росатом" Алексей Лихачёв. Целью его визита станет не только контроль за выполнением ранее достигнутых договорённостей, но и личное ознакомление с ходом строительства второго и третьего энергоблоков атомной электростанции "Бушер".