Թեհրանը Երևանին առաջարկել է ավելացնել Հայաստան արտահանվող գազի ծավալները
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանն առաջարկել է նոր առևտրային մոդել, որն ուղղված կլինի իրանական բնական գազի արտահանման ծավալների ընդլայնմանը դեպի Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Tasnim գործակալությունը` վկայակոչելով Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Պակնեջադի հայտարարությունն՝ արված ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հետ հանդիպմանը։
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Պաքնեջադը հավելել է, որ առաջարկի իրականացման համար անհրաժեշտ է համակողմանիորեն գնահատել առկա ենթակառուցվածքները, և Հայաստանը որպես տարածաշրջանային տարանցիկ միջանցք օգտագործելու միջոցով հայկական շուկայից դուրս գազի առևտրի ընդլայնման նպատակահարմարությունը:

Тегеран предложил Еревану увеличить объемы экспорта газа в Армению
Исламская Республика Иран предложила Республике Армения новую коммерческую модель, которая будет направлена на увеличение объемов экспорта иранского природного газа в Армению.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает иранское агентство Tasnim, ссылаясь на заявление министра нефти Ирана Мохсена Пакнеджада, сделанное во время встречи с министром территориального управления и инфраструктуры Армении Давидом Худатяном.
По словам иранского источника, Пакнеджад добавил, что для реализации предложения необходимо всесторонне оценить существующую инфраструктуру и целесообразность расширения торговли газом за пределами армянского рынка с использованием Армении в качестве регионального транзитного коридора.
Ранее сообщалось, что министр энергетики и минеральных ресурсов Республики Иран Давид Худатян находится с рабочим визитом в Тегеране.