ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան մտադիր են Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը պաշտպանելու համար կոալիցիա ստեղծել․ Axios
Միացյալ Նահանգները և Մեծ Բրիտանիան պլանավորում են բարձր մակարդակի համաժողով անցկացնել՝ քննարկելու Հորմուզի նեղուցում նավագնացությունը պաշտպանելու համար կոալիցիա ստեղծելու հնարավորությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Axios-ը՝ վկայակոչելով երկու եվրոպացի դիվանագետների և երկու այլ անանուն աղբյուրների։
Աղբյուրը մանրամասնել է, որ հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել Լոնդոնում, սակայն դրա ճշգրիտ ամսաթիվը և օրակարգը դեռևս որոշված չեն:
Հրատարակությունը նշում է, որ չի բացառվում Պենտագոնի քարտուղար Փիթ Հեգսեթի և Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Դեն Քեյնի, ինչպես նաև այլ արևմտյան պաշտպանության նախարարների և ռազմական ղեկավարների մասնակցությունը հանդիպմանը:
«Ամերիկացիները ելք են փնտրում, և նրանց մեր օգնությունն է պետք»,-պորտալին ասել է եվրոպացի դիվանագետը։
ԱՄՆ-ն հուլիսի 8-ի գիշերը վերսկսել է լայնածավալ հարվածները Իրանի դեմ՝ մեղադրելով վերջինիս Հորմուզի նեղուցի վերաբերյալ հունիսի 15-ին ձեռք բերված համաձայնագրերի պայմանները խախտելու մեջ: Իրանն, իր հերթին, հարվածներ է հասցնում Մերձավոր Արևելքի տարբեր երկրներում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։

U.S., UK plan coalition to protect shipping in Strait of Hormuz, Axios reports
The United States and the United Kingdom are planning to hold a high-level meeting to discuss the possible creation of a coalition to protect shipping in the Strait of Hormuz, Axios reported, citing two European diplomats and two other anonymous sources.
According to the report, the meeting is expected to take place in London, although the exact date and agenda have yet to be determined.
The publication said U.S. Defense Secretary Pete Hegseth, Chairman of the Joint Chiefs of Staff Gen. Dan Caine, as well as other Western defence ministers and military leaders, may take part in the meeting.
“The Americans are looking for a way out, and they need our help,” a European diplomat told the outlet.
The United States resumed large-scale strikes against Iran on the night of July 8, accusing Tehran of violating the terms of the June 15 agreement concerning the Strait of Hormuz. Iran, for its part, has continued launching strikes against U.S. military bases across the Middle East.