Հայաստանն ու Իրանը կստեղծեն գազի առևտրի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կստեղծեն համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ էներգետիկայի ոլորտում՝ կենտրոնանալով գազի առևտրի վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Համաձայնագրի մասին հայտարարվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի և Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադի միջև Թեհրանում կայացած հանդիպումից հետո։
«Գովաբանելով Հայաստանին դժվարին ժամանակահատվածներում Իրանի կողքին լինելու համար՝ Փաքնեժադը վերահաստատեց Թեհրանի պատրաստակամությունը ամրապնդել համագործակցությունը իր հյուսիսարևմտյան հարևանի հետ՝ իր տեխնիկական և տնտեսական հնարավորությունների շրջանակներում»,-նշում է իրանական լրատվամիջոցը։
Իրանի նավթի նախարարի խոսքով՝ երկու կողմերը քննարկել են էներգետիկ նախագծերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթավերամշակման գործարանի կառուցումը և նավթամթերքի մատակարարումը Հայաստան։
Փաքնեժադը նաև հայտարարել է, որ Թեհրանն ու Երևանը համաձայնել են ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ և առաջարկել են հնարավորինս շուտ սկսել աշխատանքները, որպեսզի երկկողմ բանակցությունների հաջորդ փուլում կարողանան գնահատվել կոնկրետ արդյունքները։
Իրանի նավթի նախարարը հիշեցրել է, որ երկու երկրների միջև էներգետիկայի ոլորտում գործող գործընկերությունը հիմնված է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագրի վրա։

Армения и Иран создадут рабочую группу по торговле газом
Республика Армения и Исламская Республика Иран создадут совместную специализированную рабочую группу в энергетическом секторе, которая будет заниматься вопросами торговли газом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское информационное агентство Mehr.
Соглашение было объявлено после встречи в Тегеране между министром территориального управления и инфраструктуры Армении Давидом Худатяном и министром нефти Ирана Мохсеном Пакнеджадом.
«Выразив признательность Армении за поддержку Ирана в трудные времена, Пакнеджад подтвердил готовность Тегерана укреплять сотрудничество со своим северо-западным соседом в рамках своих технических и экономических возможностей», — отметило иранское СМИ.
По словам министра нефти Ирана, стороны обсудили широкий круг энергетических проектов, включая расширение двусторонней торговли, экспорт технических и инженерных услуг, строительство нефтеперерабатывающего завода и поставки нефтепродуктов в Армению.
Пакнеджад также объявил, что Тегеран и Ереван договорились о создании совместной специализированной рабочей группы и предложили начать работу как можно скорее, чтобы конкретные результаты можно было оценить в следующем раунде двусторонних переговоров.
Иранский министр нефти напомнил, что существующее партнерство между двумя странами в энергетическом секторе основано на соглашении об обмене газом и электроэнергией.
Ранее сообщалось, что министр энергетики и минеральных ресурсов Республики Иран Давид Худатян находится с рабочим визитом в Тегеране.