Հայաստանն ու Իրանը կստեղծեն գազի առևտրի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կստեղծեն համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ էներգետիկայի ոլորտում՝ կենտրոնանալով գազի առևտրի վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Համաձայնագրի մասին հայտարարվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի և Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադի միջև Թեհրանում կայացած հանդիպումից հետո։
«Գովաբանելով Հայաստանին դժվարին ժամանակահատվածներում Իրանի կողքին լինելու համար՝ Փաքնեժադը վերահաստատեց Թեհրանի պատրաստակամությունը ամրապնդել համագործակցությունը իր հյուսիսարևմտյան հարևանի հետ՝ իր տեխնիկական և տնտեսական հնարավորությունների շրջանակներում»,-նշում է իրանական լրատվամիջոցը։
Իրանի նավթի նախարարի խոսքով՝ երկու կողմերը քննարկել են էներգետիկ նախագծերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթավերամշակման գործարանի կառուցումը և նավթամթերքի մատակարարումը Հայաստան։
Փաքնեժադը նաև հայտարարել է, որ Թեհրանն ու Երևանը համաձայնել են ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ և առաջարկել են հնարավորինս շուտ սկսել աշխատանքները, որպեսզի երկկողմ բանակցությունների հաջորդ փուլում կարողանան գնահատվել կոնկրետ արդյունքները։
Իրանի նավթի նախարարը հիշեցրել է, որ երկու երկրների միջև էներգետիկայի ոլորտում գործող գործընկերությունը հիմնված է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագրի վրա։

Armenia and Iran to establish working group on gas trade
Armenia and Iran will establish a joint specialised working group in the energy sector, with a particular focus on gas trade, the Iranian news agency Mehr reported.
The agreement was announced following talks in Tehran between Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan and Iranian Oil Minister Mohsen Paknejad.
“Praising Armenia for standing by Iran during difficult times, Paknejad reaffirmed Tehran’s readiness to strengthen cooperation with its northwestern neighbour within the framework of its technical and economic capabilities,” the Iranian news agency said.
According to the Iranian oil minister, the two sides discussed a broad range of energy projects, including expanding bilateral trade, exporting technical and engineering services, constructing an oil refinery and supplying petroleum products to Armenia.
Paknejad also said that Tehran and Yerevan had agreed to establish a joint specialised working group and proposed launching its work as soon as possible so that concrete results could be assessed during the next round of bilateral talks.
The minister recalled that the existing energy partnership between the two countries is based on the gas-for-electricity swap agreement. It was reported earlier that Khudatyan is in Tehran on a working visit.