Թրամփը հնարավոր է համարել ցամաքային գործողությունները Վենեսուելայի թմրակարտելների դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ենթադրել է, որ Վենեսուելայի թմրակարտելները շուտով թմրանյութերի մաքսանենգություն կսկսեն ցամաքով՝ չբացառելով, որ Վաշինգտոնը դրանց գործունեությանը վերջ կտա ուժային ճանապարհով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Նրանք այլևս ծովով չեն գալիս, այնպես որ, մենք պետք է հետևենք ցամաքին, որովհետև նրանք ստիպված կլինեն շարժվել ցամաքով: Եվ թույլ տվեք ասել, որ դա ոչ մի լավ բանով չի ավարտվի», - ասել է Թրամփը՝ Նորֆոլկում ելույթ ունենալով ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի Ատլանտյան նավատորմի ռազմակայանում։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ ամերիկացի զինվորականները հարված են հասցրել ևս մեկ նավակի, որտեղ ԱՄՆ-ի համոզմամբ, թմրանյութեր են եղել։ Այս հարվածի հետևանքով ևս 4 մարդ է զոհվել. վերջին շաբաթներին սա արդեն չորրորդ նման հարվածն է։
Վաշինգտոնը մեղադրում է Վենեսուելայի իշխանություններին թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ ոչ բավարար պայքարի մեջ։
Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից հետո Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն Telegram-ում տեսանյութ է հրապարակել՝ դատապարտելով ԱՄՆ-ի ագրեսիան իր երկրի դեմ։

Трамп допускает возможность наземных операций против наркокартелей Венесуэлы
Президент США Дональд Трамп считает, что венесуэльские наркокартели вскоре начнут контрабанду наркотиков по суше. Он не исключил возможность, что Вашингтон силой пресечёт их деятельность. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Reuters.
“Они больше не прибывают по морю, так что нам надо следить за сушей, потому что они будут вынуждены передвигаться по суше. И позвольте мне сказать, что это для них ничем хорошим не закончится”, - заявил Трамп, выступая на военно-морской базе США “Атлантик” в Норфолке.
Глава Белого дома также сообщил, что американские военные нанесли удар по ещё одному судну, которое, по данным США, перевозило наркотики. В результате этого удара погибли ещё четыре человека - это уже четвёртый подобный удар за последние недели.
Вашингтон обвиняет власти Венесуэлы в недостаточной борьбе с наркотрафиком.
После заявления Дональда Трампа президент Венесуэлы Николас Мадуро опубликовал в Telegram видео, осуждающее агрессию США против его страны.