ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց են անցկացրել
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետդեպարտամենտը։
Նշվում է, որ Ռուբիոն Ֆրանսիայի իր գործընկերոջն է փոխանցել ԱՄՆ-ի հանձնառությունը՝ ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդներին տուն վերադարձնելու և Գազայում պատերազմին վերջ տալու հարցում։
Ռուբիոն ողջունել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մեկնաբանությունները ՝ ի պաշտպանություն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայում պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի:
Ռուբիոն և Բարոն պայմանավորվել են շարունակել դիվանագիտական ջանքերը բանակցային կարգավորման և կայուն խաղաղության միջոցով Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը նաև քննարկել են Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների և սահմանափակումների վերականգնումը և համաձայնության են եկել այն հարցում, որ Իրանը երբեք չպետք է մշակի կամ ունենա միջուկային զենք:

Состоялся телефонный разговор госсекретаря США и министра иностранных дел Франции
Госсекретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Жаном-Ноэлем Барро.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Госдепартамент США, Рубио передал своему французскому коллеге приверженность США возвращению заложников, удерживаемых ХАМАС, и прекращению войны в секторе Газа.
Рубио приветствовал заявления президента Франции Эммануэля Макрона в поддержку плана президента США Дональда Трампа по прекращению войны в секторе Газа.
Рубио и Барро договорились продолжить дипломатические усилия по прекращению российско-украинского конфликта путем мирного урегулирования и установления прочного мира.
Госсекретарь США и министр иностранных дел Франции также обсудили вопрос восстановления санкций и ограничений ООН в отношении Ирана и согласились с тем, что Иран никогда не должен разрабатывать ядерное оружие или обладать им.