Հայաստանն ու Ռուանդան քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղիները
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ռուանդայի Հանրապետության Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների և նորարարության նախարարության պետական նախարար Իվ Իրադուկունդայի գլխավորած պատվիրակությանը` բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և նորարարության ուղղություններում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղիները քննարկելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորությունները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով բարձր տեխնոլոգիական և կիբեռանվտանգության ոլորտներում կարողությունների զարգացմանը։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու խորհրդակցությունները և ուսումնասիրելու գործնական համագործակցության մեխանիզմները, որոնք կնպաստեն երկու երկրների տեխնոլոգիական առաջընթացին և թվային կայունությանը։
Երկուստեք ընդգծվել է փորձի փոխանակման, համատեղ նախաձեռնությունների խթանման և կայուն նորարարություն ապահովող հարթակների ստեղծման անհրաժեշտությունը։

Armenia, Rwanda discuss expanding cooperation in high-tech and innovation
The Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, met with the delegation headed by Yves Iradukunda, the Minister of State for ICT and Innovation of the Republic of Rwanda, to discuss avenues for strengthening bilateral cooperation in the fields of high technology and innovation.
During the meeting, the importance of advancing collaboration in areas of mutual interest was emphasized, with particular attention to the development of the high-tech sector and the enhancement of cybersecurity capacities, the Armenian ministry said in a readout.
Both parties reaffirmed their commitment to fostering closer ties through the exchange of expertise, the promotion of joint initiatives, and the creation of frameworks that support sustainable innovation.
Both sides agreed to continue consultations and to explore practical mechanisms for cooperation aimed at contributing to the technological advancement and digital resilience of both nations.