Հայաստանն ու Ռուանդան քննարկել են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղիները
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ռուանդայի Հանրապետության Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների և նորարարության նախարարության պետական նախարար Իվ Իրադուկունդայի գլխավորած պատվիրակությանը` բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և նորարարության ուղղություններում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղիները քննարկելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորությունները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով բարձր տեխնոլոգիական և կիբեռանվտանգության ոլորտներում կարողությունների զարգացմանը։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու խորհրդակցությունները և ուսումնասիրելու գործնական համագործակցության մեխանիզմները, որոնք կնպաստեն երկու երկրների տեխնոլոգիական առաջընթացին և թվային կայունությանը։
Երկուստեք ընդգծվել է փորձի փոխանակման, համատեղ նախաձեռնությունների խթանման և կայուն նորարարություն ապահովող հարթակների ստեղծման անհրաժեշտությունը։

Министры Армении и Руанды обсудили пути укрепления сотрудничества в сфере высокотехнологичной промышленности
30 сентября министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян принял делегацию во главе с государственным министром информационных, телекоммуникационных технологий и инноваций Республики Руанда Ивом Ирадукундой. В ходе встречи обсуждались пути укрепления двустороннего сотрудничества в сфере высокотехнологичной промышленности и инноваций.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство высокотехнологичной промышленности Армении.
В ходе встречи обсуждались возможности углубления сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, с особым акцентом на развитии потенциала в сфере высоких технологий и кибербезопасности.
Стороны подтвердили готовность к продолжению консультаций и изучению практических механизмов сотрудничества, которые будут способствовать технологическому прогрессу и цифровой стабильности двух стран.
Обе стороны подчеркнули необходимость обмена опытом, продвижения совместных инициатив и создания платформ, обеспечивающих устойчивые инновации.