Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությունն ավելի մեծ վստահություն է տալիս ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելիս. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպայի խորհրդին՝ Հայաստանի անդամակցության պահից Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը նշեց ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում իր ելույթում։
«Մեր անդամակցությունը ԵԽ-ին մեզ ավելի մեծ վստահություն է տալիս՝ ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելիս, որովհետև գիտենք, եթե սխալվենք, կա մեզ հարազատ կազմակերպություն, որը մեզ կահազանգի այդ մասին, կօգնի մեզ գտնել ճիշտ ուղղությունը՝ ժողովրդավարության, ցավոք, գնալով ավելի դժվար դարձող ճանապարհին։ ԵԽ-ն մեր տունն է, որտեղ մենք հասցե ենք ստանում՝ որպես ժողովրդավարական պետություն։ Լինելով փոքր երկիր՝ մենք այստեղ մի մեծ, գեղեցիկ և լուսավոր ընտանիքի մի մասն ենք դառնում, որտեղ մարդն ամենակարևոր արժեքն է, որտեղ մարդը նպատակ է, ոչ թե միջոց։ Այս ընտանիքը կարևոր է մեզ համար»,-ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ Հայաստանում մեծ կարևորություն են տալիս Եվրոպայի խորհրդին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, Վենետիկի հանձնաժողովին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին։
Իր ելույթում վարչապետը նշեց՝ հայ ժողովուրդը ԵԽ-ն և ԵԽԽՎ-ն ընդունում և ընկալում է, որպես ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պահապան և պաշտպան։

Членство в Совете Европы придает большую уверенность в реализации демократических реформ: премьер-министр Армении
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поблагодарил Совет Европы за поддержку, оказываемую Армении с момента её вступления в СЕ.
Как сообщает “Арменпресс”, Пашинян сказал это, выступая на осенней сессии ПАСЕ.
“Членство в Совете Европы даёт нам большую уверенность в проведении демократических реформ, потому что мы знаем, что если мы совершим ошибку, рядом с нами есть организация, которая предупредит нас об этом и поможет найти правильное направление на пути к демократии, который, к сожалению, становится всё труднее. Совет Европы - наш дом, где мы обретаем свой адрес как демократическое государство. Будучи маленькой страной, мы становимся здесь частью большой, прекрасной и просвещённой семьи, где человек - главная ценность, где человек - цель, а не средство. Эта семья важна для нас”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что Армения придаёт большое значение Совету Европы, Европейскому суду по правам человека, Венецианской комиссии и Парламентской ассамблее Совета Европы.
Премьер-министр отметил, что армянский народ принимает и воспринимает Совет Европы и ПАСЕ как хранителей и защитников демократии и прав человека.