Վարչապետը կարևորել ԵԽԽՎ ներգրավվածությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման գործում
Ստրասբուրգում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնիթորինգի հանձնաժողովում Հայաստանի պարտավորությունների հարցով համազեկուցողներ Բորիանա Աբերգի և Պիերո Ֆասսինոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, hանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության ընթացքը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում իրականացվող քայլերը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ներգրավվածությունը Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման գործում և ընդգծել Կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունն օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում:
Ըստ աղբյուրի՝ համազեկուցողները բարձր են գնահատել Հայաստանում արձանագրված առաջընթացը և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանը կշարունակի հետևողականորեն իրականացնել իր ստանձնած պարտավորությունները։ Նրանք վերահաստատել են ԵԽԽՎ Մոնիթորինգի հանձնաժողովի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ փոխգործակցությունը։

In Strasbourg, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with Boriana Aberg and Piero Fassino, co-rapporteurs on Armenia’s commitments to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Monitoring Committee, the PM's Office said in a readout.
During the meeting, the parties discussed the progress of cooperation between Armenia and the Council of Europe, the steps being taken in the field of strengthening democratic institutions, human rights protection and judicial reforms.
Prime Minister Pashinyan highlighted the involvement of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in promoting Armenia’s democratic agenda and emphasized the Government’s readiness to continue cooperation in the areas of the rule of law and human rights protection.
The co-rapporteurs highly appreciated the progress recorded in Armenia and expressed confidence that Armenia will continue to consistently implement its commitments. They reaffirmed the readiness of the PACE Monitoring Committee to continue close cooperation.