Շրջանառության մեջ է դրվել «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» գինու միջազգային համտես-մրցույթը Հայաստանում հյուրընկալելու որոշման նախագիծը
«Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» գինու միջազգային համտես-մրցույթը կանցկացվի Հայաստանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառման կազմակերպման համար կառավարության որոշման նախագիծը շրջանառել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
«Միջոցառման իրականացումը կնպաստի Հայաստանի ճանաչելիության և վարկանիշի բարձրացմանը, անվտանգ ու ժամանակակից երկրի դիրքավորմանը, մշակութային զբոսաշրջության շրջանակների ընդլայնմանը, Հայաստանի մարզային համայնքների կյանքի աշխուժացմանը, կխթանի միջազգային շուկաներում հայկական գինիների առաջմղմանը և արտահանմանը, Հայաստանի՝ որպես գրավիչ գինու զբոսաշրջության երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը, նոր գործարար կապերի ստեղծմանը, համագործակցության նոր հնարավորությունների, ներքին շուկայում գինու սպառման մշակույթի տարածմանը, մասնագիտական փորձի փոխանակմանը»,- նշված է նախագծում։
«Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել» (Concours Mondial de Bruxelles) գինիների միջազգային համտես-մրցույթը համարվում է իր ձևաչափով եզակի, աշխարհի ամենամեծ և հեղինակավոր մրցույթը, որը ունի 30 տարվա փորձ։ 2026թ․ մրցույթը հյուրընկալելու նպատակով՝ Հայաստանից բացի, հայտ էին ներկայացրել նաև Վրաստանը, Ռումինիան, Մոլդովան։

В Армении пройдёт международный дегустационный винный конкурс Concours Mondial de Brussels 2026
Как передает Арменпресс, проект решения правительства об организации мероприятия был распространен Министерством экономики РА.
«Реализация мероприятия будет способствовать повышению узнаваемости и репутации Армении, позиционированию ее как безопасной и современной страны, расширению сферы культурного туризма, оживлению жизни региональных общин Армении, продвижению и экспорту армянских вин на международных рынках, повышению узнаваемости Армении как привлекательной страны винного туризма, созданию новых деловых связей, новых возможностей для сотрудничества, распространению культуры потребления вина на внутреннем рынке и обмену профессиональным опытом», — говорится в проекте.
Международный дегустационный конкурс вин Concours Mondial de Bruxelles считается уникальным по своему формату, крупнейшим и самым престижным конкурсом в мире, имеющим 30-летнюю историю. Помимо Армении, заявки на проведение конкурса в 2026 году подали Грузия, Румыния и Молдова.