TRIP ծրագրով 120 մլն եվրո ներդրում՝ Հայաստանի մի շարք զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 7-ին հանդիպել է Համաշխարհային բանկի և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից՝ նշելով, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը, ինչպես նաև դրա իրականացման մեխանիզմների կատարելագործման, գործընթացների ճկունացման և արագացմանն առնչվող հարցեր։
Կարևորելով ծրագրի դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ կողմերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

Minister of Economy Gevorg Papoyan and Tourism Committee Chairperson Lusine Gevorgyan held a meeting with representatives of the World Bank and the Armenian Territorial Development Fund.
According to a readout from the ministry, the meeting focused on the progress of the Tourism and Regional Infrastructure Improvement Program (TRIP), as well as on issues related to improving its implementation mechanisms and enhancing the flexibility and efficiency of its processes.
Emphasizing the program’s role in developing tourism and modernizing regional infrastructure, the sides reaffirmed their readiness to continue close cooperation to ensure the effective implementation of the planned measures.
The TRIP program envisages an investment of €120 million for the development of tourism clusters in Goris, Areni, Jermuk, Yeghegis, Dvin, Gyumri, and Dilijan. The program aims to promote wine, health, adventure, cultural, educational, and eco-tourism while enhancing Armenia’s tourism appeal and the competitiveness of its regions.