Զելենսկին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Ղազախստանի նախագահի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Նյու Յորքում հանդիպում է անցկացրել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին նշել է X միկրոբլոգում իր գրառման մեջ։
«Ես հանդիպեցի Ղազախստանի նախագահ Տոկաևի հետ: Այժմ գլխավոր խնդիրն արդար և երկարատև խաղաղության հասնելն է՝ հուսալի անվտանգության երաշխիքներով»,- նշել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ մանրամասն քննարկվել են Ուկրաինայի, Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի և աշխարհի այլ գործընկերների ջանքերը՝ Ուկրաինայում պատերազմին վերջ դնելու և սպանությունները դադարեցնելու համար:
«Մենք նաև անդրադարձանք առևտրատնտեսական համագործակցությանը, ինչպես նաև ղազախական ընկերությունների հետաքրքրվածությանն Ուկրաինայի վերականգնմանը մասնակցելու հարցում։
Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Ղազախստանին Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու համար»,- եզրափակել է Զելենսկին։
Զելենսկին նաև հանդիպում է անցկացրել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կառավարիչ տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևայի հետ և քննարկել Ուկրաինայի կառավարության և ԱՄՀ-ի միջև հետագա սերտ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր։

На полях Генеральной Ассамблеи ООН Зеленский встретился с президентом Казахстана
В Нью-Йорке на полях 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН президент Украины Владимир Зеленский встретился с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Как передает “Арменпресс”, Зеленский написал об этом в своем посте в микроблоге X.
“Встретился с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым. Основная задача на данный момент - достичь справедливого и прочного мира с надежными гарантиями безопасности”, - сообщил Зеленский.
Были обсуждены усилия Украины, США, Европы и других партнеров по всему миру по прекращению войны на Украине и прекращению убийств.
“Отдельно затронули вопросы торгово-экономического сотрудничества, заинтересованность казахстанских компаний участвовать в восстановлении Украины”.
“Благодарю Казахстан за поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины”, - заключил Зеленский.
Зеленский также встретился с Кристалиной Георгиевой, директором-распорядителем Международного валютного фонда, и обсудил вопросы дальнейшего тесного сотрудничества украинского правительства с МВФ.