Սանկտ Պետերբուրգում բանանի բեռնարկղում առգրավվել է կոկաինի խոշոր խմբաքանակ
Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) և Դաշնային մաքսային ծառայության (ԴՄԾ) աշխատակիցների կողմից առգրավված կոկաինի մաքսանենգ խմբաքանակն՝ ավելի քան 20 միլիարդ ռուբլի արժողությամբ, դարձել է խոշորագույններից մեկը վերջին տարիներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի Հասարակական կապերի կենտրոնից հայտնել են, որ բեռը ծովով ուղարկվել է Լատինական Ամերիկայից։ Տեղեկատվություն ստանալով արտասահմանյան գործընկերներից՝ Էկվադորի Հանրապետությունից, Cool Emerald նավի՝ բանանով բեռնված բեռնարկղի ստուգումից հետո հայտնաբերվել է կոկաինի 1500 բրիկետ՝ 1750 կգ ընդհանուր զանգվածով։ Կոկաինի զուտ քաշը կազմել է 1515 կգ, որի արժեքը սև շուկայում գնահատվում է ավելի քան 20 միլիարդ ռուբլի։
Մայիսին ԱԴԾ-ն հայտնել է Լատինական Ամերիկայից Եվրամիության երկրներ 6 միլիարդ ռուբլի արժողությամբ ավելի քան 1800 կգ կոկաինի երկու տարանցիկ մատակարարումների կասեցման մասին։ 2024 թ. հունվարին մաքսային ծառայողները ԱԴԾ աշխատակիցների հետ համատեղ Սանկտ Պետերբուրգի նավահանգստում հայտնաբերել և առգրավել են ավելի քան 1200 կգ կոկաինի խմբաքանակ՝ մոտավորապես 13 միլիարդ ռուբլի արժողությամբ: 2024 թ. նոյեմբերին ԱԴԾ աշխատակիցներն առգրավել են մեկ տոննա կոկաին, որը Ռուսաստանով տարանցմամբ փոխադրում էին ԵՄ երկրներից մեկը:

В Санкт-Петербурге в контейнере с бананами изъята крупная партия кокаина
Контрабандная партия кокаина стоимостью более 20 млрд рублей, изъятая сотрудниками УФСБ и ФТС в Санкт-Петербурге, стала одной из крупнейших за последние годы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство ТАСС.
Центр общественных связей ФСБ России сообщил, что груз был отправлен морским путем из Латинской Америки. По информации, полученной от иностранных партнеров из Республики Эквадор, при проверке контейнера с бананами на судне Cool Emerald было обнаружено 1500 брикетов кокаина общей массой 1750 кг. Чистый вес кокаина составил 1515 кг, стоимость которого на черном рынке оценивается более чем в 20 млрд рублей. В мае ФСБ сообщила о перехвате двух транзитных партий кокаина общим весом более 1800 кг на сумму 6 млрд рублей, следовавших из Латинской Америки в Евросоюз. В январе 2024 года сотрудники таможни совместно с сотрудниками ФСБ обнаружили и изъяли в порту Санкт-Петербурга партию кокаина общим весом более 1200 кг на сумму около 13 млрд рублей. В ноябре 2024 года сотрудники ФСБ изъяли одну тонну кокаина, следовавшего транзитом через территорию России в одну из стран ЕС.