Վենեսուելայի խորհրդարանը հավանություն է տվել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրին
Վենեսուելայի Ազգային ասամբլեան (խորհրդարանը) առաջին ընթերցմամբ միաձայն հավանություն է տվել Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության պայմանագրին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ազգային ասամբլեայի նախագահ Խորխե Ռոդրիգեսը խորհրդարանի լիագումար նիստում:
2025 թ. մայիսի 7-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն Մոսկվայում ստորագրել են Ռազմավարական գործընկերության և համագործակցության պայմանագիր, որն ընդլայնում է երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը և համագործակցությունը քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի, օգտակար հանածոների արդյունահանման, տրանսպորտի, կապի, ինչպես նաև անվտանգության, ահաբեկչության և ծայրահեղականության դեմ պայքարի բնագավառներում:

Парламент Венесуэлы одобрил соглашение о стратегическом партнерстве с Россией
Национальная ассамблея (парламент) Венесуэлы единогласно одобрил в первом чтении соглашение о стратегическом партнерстве и сотрудничестве с Россией. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил спикер Национальной ассамблеи Хорхе Родригес на пленарном заседании парламента.
7 мая 2025 года президент России Владимир Путин и президент Венесуэлы Николас Мадуро подписали в Москве соглашение о стратегическом партнерстве и сотрудничестве, которое расширяет взаимодействие и сотрудничество двух стран в политической и экономической сферах, включая энергетику, добычу полезных ископаемых, транспорт, связь, а также безопасность, борьбу с терроризмом и экстремизмом.