ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Չինաստանի պատվիրակությանը ներկայացրել է տարածաշրջանային մարտահրավերները
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 17-ին ընդունել է Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդակցական համաժողովի 14-րդ ազգային կոմիտեի փոխնախագահ Սու Հուեյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև բարեկամական խմբի անդամներ, Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, պատգամավորներ Ալեքսեյ Սանդիկովը և Գեղամ Նազարյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրերին և կարևորել հայ-չինական ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունների խորացման հեռանկարները, ընդգծել երկկողմ բարձր մակարդակի այցելությունների ընդլայնումը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է վերջին տարիներին երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման, ապրանքաշրջանառության ծավալի զգալի աճի միտումներին և փաստել, որ թե՛ առևտրատնտեսական, թե՛ էներգետիկ ոլորտներում առկա է չօգտագործված հսկայական ներուժ: Այս համատեքստում կարևորվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը: Հակոբ Արշակյանը խոսել է նաև տեխնոլոգիական ոլորտում Չինաստանի հետ կապերը խորացնելու անհրաժեշտության մասին: Այս առումով ընդգծվել է «Ինժեներական քաղաք» և «Ակադեմիական քաղաք» նախագծերում համագործակցության հնարավորությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը փաստել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է զարգացնելու գործակցությունը Չինաստանի հետ նաև բազմակողմ հարթակների շրջանակներում:
ԱԺ փոխնախագահը գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանային մարտահրավերները, փաստել, որ Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակին: Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարների հանդիպումն ու դրա արդյունքում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և ընդունված եռակողմ հռչակագիրը լրջագույն զարգացում են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում: Ընդգծվել է, որ դեռևս չլուծված են մնում հումանիտար հարցերը, մասնավորապես՝ 23 գերի շարունակում է գտնվել ադրբեջանական բանտերում:
Հյուրերին ներկայացվել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը, ըստ Հակոբ Արշակյանի, կնպաստի տարածաշրջանի զարգացմանը:
Նշվում է, որ շնորհակալություն հայտնելով Հակոբ Արշակյանին Հայաստան այցի հրավերի համար՝ Չինաստանի ժողովրդական քաղաքական խորհրդակցական համաժողովի 14-րդ ազգային կոմիտեի փոխնախագահը մատնանշել է 2024 թվականին ԱԺ փոխնախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Չինաստան, ինչը, ըստ նրա, զգալի դերակատարություն է ունեցել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում: Սու Հուեյի գնահատմամբ՝ 2025 թվականը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից հաջողված տարի էր. երկու երկրների ղեկավարները հայտարարեցին ռազմավարական գործընկերության օրակարգի մասին, որը համագործակցության նոր հնարավորություններ կստեղծի: Կարևորվել են խորհրդարանականների ակտիվ շփումները: Սու Հուեյը բարձր է գնահատել Հայաստանի աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին և մի շարք այլ հարցերում:

Вице-спикер НС Армения представил китайской делегации региональные вызовы
Заместитель председателя Национального Собрания Республики Армения, председатель армяно-китайской группы дружбы НС Акоп Аршакян 17 сентября принял делегацию во главе с заместителем председателя 14-го Национального комитета Народной политической консультативной конференции Китая Су Хуэй.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, на встрече также присутствовали члены группы дружбы, председатель постоянной комиссии по обороне и безопасности Андраник Кочарян, депутаты Алексей Сандыков и Гегам Назарян.
Вице-спикер НС Армении приветствовал гостей и подчеркнул важность перспектив углубления тёплых и дружественных армяно-китайских отношений, а также расширения двусторонних визитов на высоком уровне.
Акоп Аршакян коснулся тенденций развития двусторонних экономических отношений и значительного роста объёмов торговли и товарооборота за последние годы, отметив наличие огромного неиспользованного потенциала как в торгово-экономической, так и в энергетической сферах. В этом контексте была отмечена важность деятельности межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. Вице-спикер также отметил необходимость углубления связей с Китаем в технологической сфере. В этой связи была подчеркнута возможность сотрудничества в рамках проектов «Инженерный городок» и «Академический городок».
Он отметил, что армянская сторона заинтересована в развитии сотрудничества с Китаем, в том числе в рамках многосторонних платформ.
Вице-спикер Национального Собрания представил своему коллеге региональные вызовы, заявив, что Армения привержена цели установления мира в регионе. По словам Акопа Аршакяна, встреча лидеров Армении, Азербайджана и США в Вашингтоне и последовавшее за этим парафирование мирного соглашения и принятие трёхсторонней декларации являются серьёзным развитием в контексте армяно-азербайджанского мирного процесса. Было подчёркнуто, что гуманитарные вопросы остаются нерешёнными, в частности, в азербайджанских тюрьмах продолжают удерживаться 23 пленников.
Гостям был представлен инициированный правительством Армении проект «Перекрёсток мира», который, по словам Акопа Аршакяна, будет способствовать развитию региона.
Выразив благодарность Акопу Аршакяну за приглашение посетить Армению, заместитель председателя 14-го Национального комитета Народной политической консультативной конференции Китая Су Хуэй отметила важность визита делегации во главе с заместителем председателя НС Армении в Китай в 2024 году, который, по её словам, сыграл значительную роль в развитии армяно-китайских отношений.
По словам Су Хуэй, 2025 год стал успешным с точки зрения развития двусторонних отношений: лидеры двух стран объявили о повестке стратегического партнерства, которая откроет новые возможности для сотрудничества. Была отмечена важность активных контактов между парламентариями. Су Хуэй высоко оценила поддержку Арменией принципа «Одного Китая» и в ряде других вопросов.