Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների. Պեսկով
Ռուսաստանը կնախընտրեր Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորել դիվանագիտական ​​ճանապարհով և պատրաստ է բանակցությունների, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Նա այդ մասին հիշատակել է՝ ճեպազրույցում մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոսքը Մոսկվայի դեմ հնարավոր պատժամիջոցների մասին և ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամներին ռուսական նավթից հրաժարվելու կոչը։
«Մենք պահպանում ենք մեր դիրքորոշումը, մենք պահպանում  ենք բաց լինելու սկզբունքը բանակցային գործընթացի համար։ Մենք նախկինի նման հայտարարում ենք, որ մեզ համար նախընտրելի է ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորումը քաղաքական- դիվանագիտական ​​միջոցներով։ Ուստի այստեղ, մեր դիրքորոշումը լավ հայտնի է, այն ոչ մի կերպ չի փոխվել», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Մեկնաբանելով ԵՄ-ի կողմից սահմանափակող միջոցառումների նոր փաթեթի նախապատրաստումը՝ Պեսկովը հայտարարել է, որ  Եվրամիությունը և նրա շատ անդամ երկրներ առանձին շարունակում են թշնամական գիծը Ռուսաստանի դեմ՝ սխալմամբ կարծելով, թե պատժամիջոցները կարող են ազդել Մոսկվայի դիրքորոշման վրա:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը ենթակա չէ այդ պատժամիջոցների ազդեցությանը:
«Վերջին երեք տարիներին դա պերճախոս կերպով ցույց են տվել նախորդ 18 փաթեթները», - ասել է նա՝ նշելով, որ այդ պատժամիջոցներն, ակնհայտորեն, վնաս են հասցրել հենց  Եվրամիության տնտեսությանը:

Россия готова к переговорам по Украине - Песков
Россия предпочла бы урегулировать ситуацию вокруг Украины путем дипломатии и открыта к переговорам, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, Песков заявил об этом, комментируя заявление президента США Дональда Трампа на брифинге о возможных санкциях против Москвы и его призыв ко всем членам НАТО отказаться от российской нефти.
«Мы сохраняем свою позицию, сохраняем принцип открытости для переговорного процесса. Мы, как и прежде, заявляем, что для нас предпочтительнее урегулировать украинский кризис политико-дипломатическими средствами. Поэтому здесь наша позиция общеизвестна, она никак не изменилась», — заявил представитель Кремля.
Комментируя подготовку нового пакета ограничительных мер ЕС, Песков заявил, что Евросоюз и многие его государства-члены по отдельности продолжают свою враждебную линию в отношении России, ошибочно полагая, что санкции могут повлиять на позицию Москвы.
Он подчеркнул, что Россия не подвержена влиянию этих санкций.
«Предыдущие 18 пакетов за последние три года красноречиво это продемонстрировали», — сказал он, отметив, что эти санкции явно нанесли ущерб экономике Евросоюза.