Ռուբիոն հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը քիչ ժամանակ ունի հրադադարի համաձայնագիրն ընդունելու համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն զգուշացրել է, որ ՀԱՄԱՍ-ն ընդամենը մի քանի օր ունի հրադադարի համաձայնագիրն ընդունելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը։
«Իսրայելցիները սկսել են այնտեղ (Գազա) գործողություններ իրականացնել: Այսպիսով՝ մենք կարծում ենք, որ շատ կարճ ժամանակահատված ունենք, որի ընթացքում կարող է համաձայնագիր կնքվել։ Մենք այլևս չունենք ամիսներ, հավանաբար, ունենք օրեր և, միգուցե, մի քանի շաբաթ», - նշել է Ռուբիոն Իսրայելից Կատար մեկնելուց առաջ։
Նա ընդգծել է, որ Կատարը մնում է միակ պետությունը, որը կարող է միջնորդել Գազայում հրադադարի հասնելու հարցում՝ չնայած նախորդ շաբաթ Դոհայում Իսրայելի կողմից ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդներին ուղղված հարվածին։
«Ակնհայտ է, որ նրանք (ՀԱՄԱՍ) պետք է որոշեն՝ արդյոք ցանկանում են դա անել նախորդ շաբաթ տեղի ունեցածից հետո, թե ոչ։ Բայց մենք ցանկանում ենք, որ նրանք իմանան, որ եթե աշխարհում կա մի երկիր, որը կարող է օգնել վերջ դնել դրան բանակցությունների միջոցով, դա Կատարն է», - ընդգծել է Ռուբիոն։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում չէր բացառել ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների դեմ ուղղված հարվածներն այլ երկրներում:
ՀԱՄԱՍ-ին Դոհայում թիրախավորելու վերաբերյալ Նեթանյահուն նշել էր, որ «Իսրայելը շարունակում է հստակեցնել Կատարին հասցված հարվածի վերջնական արդյունքները»։

Рубио заявил, что у ХАМАС мало времени для принятия соглашения о прекращении огня
Госсекретарь США Марко Рубио предупредил, что у ХАМАС есть всего несколько дней, чтобы принять соглашение о прекращении огня. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает The Times of Israel.
“Израиль начал проведение операций в этом регионе. Поэтому мы считаем, что у нас есть очень мало времени для заключения соглашения. У нас больше нет месяцев, у нас есть, вероятно, дни и, возможно, несколько недель”, - сказал Рубио перед вылетом из Израиля в Катар.
Он подчеркнул, что Катар остаётся единственной страной, которая может выступить посредником в достижении прекращения огня в Газе, несмотря на нападение Израиля на лидеров ХАМАС в Дохе на прошлой неделе.
“Очевидно, что им (ХАМАС) придётся решить, хотят ли они этого после того, что произошло на прошлой неделе. Но мы хотим, чтобы они знали: если какая-либо страна в мире может помочь в посредничестве, то это Катар. Именно они могут это сделать”, - подчеркнул Рубио.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в ходе совместной пресс-конференции с госсекретарём США Марко Рубио не исключил возможности нанесения ударов по лидерам ХАМАС и в других странах.
Относительно удара по позициям ХАМАС в Дохе Нетаньяху отметил, что Израиль продолжает прояснять окончательные результаты удара по Катару.