Գազայում իսրայելական հարվածներից 25 պաղեստինցի է զոհվել
Գազայի բժշկական աղբյուրները հաստատել են, որ սեպտեմբերի 15-ի լուսաբացից ի վեր իսրայելական ուժերի կողմից սպանվել է 25 պաղեստինցի, այդ թվում 20-ը՝ Գազա քաղաքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Աղբյուրները նաև նշել են, որ Գազայի հատվածի հիվանդանոցները գերծանրաբեռնված են և անկարող են հաղթահարել իրավիճակը․ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների պակասը հասել է աղետալի մակարդակի։
Գազայում Կարմիր խաչի պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ Իսրայելի հարվածների սրման պատճառով վերջին օրերին մեծ թվով մարդիկ լքել են քաղաքը և տեղափոխվել հարավ։
Իսրայելի կողմից սաստկացող օդային հարվածների հետևանքով տասնյակ պաղեստինցիներ ոտքով փոխուստի են դիմում դեպի անկլավի հարավային հատված։
Միևնույն ժամանակ, իսրայելական ուժերն ինտենսիվացրել են իրենց ռմբակոծություններն Արևմտյան ափի տարբեր շրջաններում։
Իսրայելցի զինվորականները Գազա քաղաքի ալ-Ղաֆրի աշտարակի և մոտակա վրանների բնակիչներին հրամայել են անհապաղ տարհանվել։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 64871 հազարի, վիրավորվել է 164610 մարդ, նրանց թվում զգալի թիվ են կազմում կանայք և երեխաները։

В результате израильских ударов в Газе погибли 25 палестинцев
Медицинские источники сектора Газа подтвердили, что с рассвета 15 сентября в результате израильских ударов погибли 25 палестинцев, 20 из них в городе Газа. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал Al Jazeera.
Источники также отметили, что больницы в секторе Газа переполнены и не справляются с ситуацией, нехватка необходимых лекарств и медицинских принадлежностей достигла катастрофического уровня.
Официальный представитель Красного Креста в секторе Газа сообщил, что из-за усиления израильских ударов в последние дни большое количество людей покинуло город и переместилось на юг.
Десятки палестинцев пешком бегут из анклава в южную часть.
Израильские силы усилили и бомбардировки различных районов Западного берега.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 64 871, 164 610 получили ранения, значительную часть которых составляют женщины и дети.