Մադուրոն Կարիբյան ծովում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի տեղակայումն ագրեսիա է անվանել Վենեսուելայի դեմ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն Կարիբյան ծովում ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի տեղակայումն ագրեսիա է անվանել Բոլիվարյան Հանրապետության դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նշվում է, որ Venezolana de Television հեռուստաալիքի «Մադուրոյի հետ պլյուս» հաղորդման ժամանակ Վենեսուելայի նախագահն ասել է, որ միջազգային լրատվական գործակալությունները «պնդում են, թե Վենեսուելայի և ԱՄՆ-ի միջև լարված հարաբերություններ են, բայց ճիշտ արտահայտությունն ագրեսիան է, այլ ոչ թե լարվածությունը»։
Նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի ափերի մոտ տեղակայել է 8 ռազմանավ, 1200 հրթիռ և ատոմային սուզանավ՝ «նշանակետի տակ պահելով խաղաղ ժողովրդին, որը պետք է դողա»։ «Իրոք, այս ժողովուրդը դողում է, բայց վրդովմունքից, զայրույթից, ազգայնականությունից և հայրենասիրությունից», - եզրափակել է Մադուրոն։
Նա ընդգծել է, որ «ժողովուրդը և Բոլիվարյան ազգային զինված ուժերը (FANB) կպաշտպանեն Վենեսուելայի տարածքային ամբողջականությունը, խաղաղությունը և ապագան»։
Վենեսուելայի առաջնորդը բարձր է գնահատել Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի պետությունների միության (CELAC) հայտարարությունը, որում լուրջ մտահոգություն է արտահայտվել Կարիբյան ավազանի հարավային մասում ԱՄՆ ռազմանավերի տեղակայման կապակցությամբ, ինչը խախտում է 2014 թվականին  այդ տարածաշրջանում հայտարարված Խաղաղության գոտին:
Reuters գործակալության տվյալներով՝ օգոստոսի 19-ին ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի երեք էսկադրային ականակիրներ (USS Gravely, USS Jason Dunham և USS Sampson) ուղարկվել են Կարիբյան ավազանի հարավային մաս՝ Վենեսուելայի ափերի մոտ, «թմրակարտելների դեմ պայքարի գործողություններ իրականացնելու համար»: Կարիբյան ծով են տեղափոխվել նաև USS Newport News ատոմային սուզանավը, USS Lake Erie հրթիռակիր հածանավը, դեսանտային նավեր և 4500 զինծառայող:
Սեպտեմբերի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որը Վենեսուելային մեղադրում է թմրանյութերի մաքսանենգության դեմ ոչ բավարար պայքարի մեջ, հայտնել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը միջազգային ջրերում գործողության ընթացքում ոչնչացրել են թմրանյութերով բեռնված նավ, ինչպես նաև վենեսուելական թմրակարտելի 11 անդամի:

Николас Мадуро назвал развертывание ВМС США в Карибском бассейне агрессией против Венесуэлы
Президент Венесуэлы Николас Мадуро назвал размещение военно-морских сил США в Карибском море агрессией против Боливарианской Республики. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
В программе “С Мадуро плюс” на телеканале Venezolana de Television президент Венесуэлы заявил, что международные информационные агентства “настаивают на том, что между Венесуэлой и США существуют напряженные отношения, но правильным выражением является агрессия, а не напряженность”.
Президент напомнил, что Соединенные Штаты разместили у берегов Венесуэлы 8 военных кораблей, 1200 ракет и атомную подводную лодку, “нацеленную на мирный народ, который должен дрожать”. “Действительно, этот народ дрожит, но от негодования, гнева, национализма и патриотизма”, - заключил Мадуро.
Он подчеркнул, что “народ и Национальные боливарианские вооруженные силы (FANB) защитят территориальную целостность, мир и будущее Венесуэлы”.
Лидер Венесуэлы высоко оценил заявление Сообщества государств Латинской Америки и Карибского бассейна (СЕЛАК), в котором была выражена серьёзная обеспокоенность размещением американских военных кораблей в южной части Карибского бассейна, что является нарушением Зоны мира, объявленной в регионе в 2014 году.
Как сообщает Reuters, 19 августа три эсминца ВМС США (USS Gravely, USS Jason Dunham и USS Sampson) были отправлены в южную часть Карибского бассейна, к берегам Венесуэлы, “для проведения операций с наркокартелями”. В Карибский бассейн также были направлены атомная подводная лодка USS Newport News, ракетный крейсер USS Lake Erie, десантные корабли и 4500 военнослужащих.
2 сентября президент США Дональд Трамп, обвинивший Венесуэлу в неспособности эффективно бороться с наркотрафиком, объявил, что американские войска в ходе операции в международных водах уничтожили судно с наркотиками и 11 членов венесуэльского наркокартеля.