Հայաստանը հայ-թուրքական սահմանների բացման հապաղման որևէ պատճառ չի տեսնում․ Ռուբինյան
Հայաստանը չի տեսնում որևէ պատճառ, թե ինչու Թուրքիան պետք է հապաղի սահմանների բացման և Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Ես չեմ տեսնում պատճառ, թե ինչու պիտի Թուրքիան հապաղի այս հարցում, համենայն դեպս, հայկական կողմից որևէ հապաղման խնդիր չկա։ Մենք պատրաստ ենք հենց վաղը ունենալ բաց սահմաններ և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Ի դեպ, բավականին վերջերս Պակիստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք, և դա նույնպես շատ նշանակալի իրադարձություն է։ Հույս ունեմ՝ Թուրքիայի հետ նույնպես նման քայլի կգնանք»,-ընդգծեց Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում շատ արագ հնարավոր է իրականացնել գործընթացը։
«Մեր կողմից այդ կամքը միանշանակ կա, և համոզված եմ, որ կարճ ժամանակում հնարավոր է հասնել մեծ արդյունքների»,- հավելեց Ռուբինյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակում է առանց նախապայմանների։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ գործընթացը ընթանում է առանց նախապայմանների։ Մենք էլ մեր կողմից որևէ նախապայման չունենք և կարծում ենք, որ շատ արագ հնարավոր է ունենալ բաց սահման և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Այդ ուղղությամբ աշխատելու ենք»,-եզրափակեց Ռուբինյանը։

Армения не видит причин для затягивания открытия армяно-турецкой границы - Рубинян
Армения не видит причин, по которым Турция должна затягивать открытие границ и установление дипломатических отношений с Арменией.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил на брифинге для журналистов специальный представитель Армении в процессе нормализации армяно-турецких отношений, вице-спикер Национального Собрания Рубен Рубинян.
«Я не вижу причин, по которым Турция должна затягивать этот вопрос, по крайней мере, с армянской стороны нет проблем с затягиванием. Мы готовы к открытию границ и установлению дипломатических отношений уже завтра. Кстати, совсем недавно мы установили дипломатические отношения с Пакистаном, и это тоже очень значимое событие. Надеюсь, что мы сделаем аналогичный шаг и с Турцией», — подчеркнул Рубинян.
По его словам, при наличии политической воли этот процесс может быть реализован очень быстро.
«У нас, безусловно, есть такая воля, и я уверен, что в короткие сроки можно будет добиться больших результатов», — добавил Рубинян.
Он отметил, что Армения продолжает процесс нормализации отношений с Турцией без предварительных условий.
«Мы неоднократно заявляли, что процесс идёт без предварительных условий. С нашей стороны нет никаких предварительных условий, и мы считаем, что открытие границы и установление дипломатических отношений возможны очень быстро. Мы будем работать в этом направлении», — заключил Рубинян.