ԵՄ քայլերն էապես խոչընդոտում են ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանը. Պեսկով
Եվրոպայի գործողություններն էապես խոչընդոտում են ռուս-ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման փորձերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Արգումենտի ի ֆակտի» պարբերականին տված հարցազրույցում:
«Եվրոպական պետություններն, իմ տեսանկյունից, չափազանց անկառուցողական են զարգացման ներկա փուլի, մասնավորապես Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի իրենց տեսլականում։ Նրանց հետ որպես այդպիսին որևէ շփում չկա։ Ավելին, այն ամենն, ինչ անում են եվրոպացիները, էապես խոչընդոտում է ուկրաինական խնդրի խաղաղ կարգավորման հասնելու փորձերին», - ասել է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով այն թեզը, թե կարգավորման հարցում Ռուսաստանի հիմնական  գործընկերն Արևմուտքում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն է:
Պեսկովը նշել է, որ Թրամփն, ի տարբերություն եվրոպական կողմի, շատ ավելի կառուցողական է և «բավական ցինիկ՝ բառի լավ իմաստով»։

Действия ЕС существенно затрудняют урегулирование российско-украинского конфликта - Песков
Действия Европы существенно затрудняют попытки мирного урегулирования российско-украинского конфликта. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков в интервью журналу «Аргументы и факты».
«Европейские государства, с моей точки зрения, крайне неконструктивны в своём видении нынешнего этапа развития, в частности, ситуации вокруг Украины. Контакта с ними как такового нет. Более того, всё, что делают европейцы, существенно затрудняет попытки мирного урегулирования украинской проблемы», — заявил Песков, комментируя тезис о том, что главным партнёром России на Западе в урегулировании является президент США Дональд Трамп.
Песков отметил, что Трамп, в отличие от европейской стороны, гораздо более конструктивен и «достаточно циничен в хорошем смысле этого слова».