ԱՄՆ-ն և Մեքսիկան կհամագործակցեն թմրակարտելների ոչնչացման գործում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը Մեքսիկայի մայրաքաղաքում կայացած հանդիպման ընթացքում վերահաստատել են հանձնառությունը՝ համագործակցելու թմրակարտելների և այլ անդրազգային հանցավոր խմբավորումների դեմ պայքարի հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
«Նրանք վերահաստատել են հաստատուն գործընկերությունը Միացյալ Նահանգների և Մեքսիկայի միջև և համատեղ հանձնառությունը կարտելների ոչնչացման, ֆենտանիլի խնդրի լուծման և անդրազգային հանցավոր խմբավորումների կողմից գործադրվող բռնության դեմ պայքարի, անօրինական միգրացիայի կանխարգելման և տնտեսական բարգավաճման և անվտանգության խթանման գործում», - ասվում է փաստաթղթում:
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարար Խուան Ռամոն դե լա Ֆուենտեի հետ մամուլի ասուլիսում ԱՄՆ պետքարտուղարը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը մտադիր է շարունակել Կարիբյան ավազանում ոչնչացնել այն նավերը, որոնք օգտագործվում են թմրանյութերի փոխադրման համար:
Սեպտեմբերի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ ամերիկյան զինված ուժերը միջազգային ջրերում գործողության ընթացքում ոչնչացրել են Վենեսուելայի «Տրեն դե Արագուա»  թմրակարտելի 11 անդամի:

США и Мексика начнут сотрудничать в уничтожении наркокартелей
Госсекретарь США Марко Рубио и президент Мексики Клаудия Шейнбаум на встрече в столице Мексике подтвердили свою приверженность совместной борьбе с наркокартелями и другими транснациональными преступными организациями. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в сообщении Госдепартамента США.
“Они подтвердили прочное партнерство между США и Мексикой и совместную приверженность ликвидации картелей, борьбе с проблемой фентанила и насилием, совершаемым транснациональными преступными группировками, пресечению нелегальной миграции и содействию экономическому процветанию и безопасности”, - говорится в сообщении.
На пресс-конференции с министром иностранных дел Мексики Хуаном Рамоном де ла Фуэнте госсекретарь США заявил, что Вашингтон намерен продолжить уничтожение судов, используемых для перевозки наркотиков в Карибском бассейне.
2 сентября президент США Дональд Трамп объявил, что американские войска в ходе операции в международных водах ликвидировали 11 членов венесуэльского наркокартеля “Трен де Арагуа”.