Իսրայելն ԱԹՍ-ներից նռնակներ է նետել Լիբանանում խաղաղապահների անձնակազմի մոտ. ՄԱԿ
Իսրայելի զինվորականներն անօդաչու թռչող սարքերից չորս նռնակ են նետել Լիբանանում՝ անմիջապես ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) անձնակազմի մոտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 3-ին հաղորդել է UNIFIL-ի մամուլի ծառայությունը։
«Երեկ առավոտյան Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) անօդաչու թռչող սարքերից չորս նռնակ է նետել UNIFIL-ի խաղաղապահների մոտ, որոնք աշխատում էին ճանապարհային արգելապատնեշները վերացնելու վրա, որոնք սահմանափակում էին խաղաղապահների մուտքը դեպի «Կապույտ գծի» (իսրայելալիբանանյան սահման) մոտ գտնվող իրենց դիրք։ Սա UNIFIL-ի անձնակազմի և միջոցների դեմ ուղղված ամենալուրջ հարձակումներից մեկն է անցյալ տարվա նոյեմբերին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագրի կնքումից ի վեր», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նռնակներից մեկը նետվել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահներից և նրանց տրանսպորտային միջոցներից մինչև 20 մետր հեռավորության վրա, իսկ մյուս երեքը՝ մոտավորապես 100 մետր հեռավորության վրա։ Այնուհետև ԱԹՍ-ները վերադարձել են «Կապույտ գծից» հարավ։
Ըստ հայտարարության՝ ԻՊԲ-ն նախապես տեղեկացված է եղել, որ տվյալ հատվածում աշխատանքներ են իրականացվելու։
Անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը UNIFIL-ի մանդատը երկարաձգել է մինչև 2026 թ. դեկտեմբերի 31-ը, որից հետո սկսվելու է թվաքանակի կրճատումը և անձնակազմի դուրսբերումը։
ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերը Լիբանանում ստեղծվել են 1978 թվականին՝ Լիբանանի հարավային շրջաններից իսրայելական զինվորականների դուրսբերումը հսկելու համար։ Այնուհետև նրանց առաքելությունն ընդլայնվել է 2006 թվականին՝ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ռազմական հակամարտությունից հետո։

Израиль гранатами с БПЛА обстрелял миротворцев в Ливане - ООН
Израильские военные запустили четыре беспилотника по персоналу Временных сил ООН (ВСООНЛ) в Ливане. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба ВСООНЛ 3 сентября.
«Вчера утром Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) запустила четыре беспилотника по миротворцам ВСООНЛ, которые работали над устранением заграждений, ограничивающих доступ миротворцев к своим позициям вблизи «голубой линии» (израильско-ливанской границы)», — говорится в заявлении.
Одна из гранат была выпущена с расстояния до 20 метров от миротворцев ООН и их транспортных средств, а остальные три — примерно в 100 метрах. Затем беспилотники вернулись к югу от «голубой линии».
В заявлении говорится, что Армия обороны Израиля была заранее проинформирована о проведении работ в этом районе.
На прошлой неделе Совет Безопасности ООН продлил мандат ВСООНЛ до 31 декабря 2026 года, после чего начнется сокращение численности и вывод персонала.
Временные силы ООН в Ливане были созданы в 1978 году для наблюдения за выводом израильских войск с юга Ливана. Их миссия была расширена в 2006 году после военного конфликта между Израилем и «Хезболлой».