Իսրայելն ԱԹՍ-ներից նռնակներ է նետել Լիբանանում խաղաղապահների անձնակազմի մոտ. ՄԱԿ
Իսրայելի զինվորականներն անօդաչու թռչող սարքերից չորս նռնակ են նետել Լիբանանում՝ անմիջապես ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) անձնակազմի մոտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 3-ին հաղորդել է UNIFIL-ի մամուլի ծառայությունը։
«Երեկ առավոտյան Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) անօդաչու թռչող սարքերից չորս նռնակ է նետել UNIFIL-ի խաղաղապահների մոտ, որոնք աշխատում էին ճանապարհային արգելապատնեշները վերացնելու վրա, որոնք սահմանափակում էին խաղաղապահների մուտքը դեպի «Կապույտ գծի» (իսրայելալիբանանյան սահման) մոտ գտնվող իրենց դիրք։ Սա UNIFIL-ի անձնակազմի և միջոցների դեմ ուղղված ամենալուրջ հարձակումներից մեկն է անցյալ տարվա նոյեմբերին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագրի կնքումից ի վեր», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նռնակներից մեկը նետվել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահներից և նրանց տրանսպորտային միջոցներից մինչև 20 մետր հեռավորության վրա, իսկ մյուս երեքը՝ մոտավորապես 100 մետր հեռավորության վրա։ Այնուհետև ԱԹՍ-ները վերադարձել են «Կապույտ գծից» հարավ։
Ըստ հայտարարության՝ ԻՊԲ-ն նախապես տեղեկացված է եղել, որ տվյալ հատվածում աշխատանքներ են իրականացվելու։
Անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը UNIFIL-ի մանդատը երկարաձգել է մինչև 2026 թ. դեկտեմբերի 31-ը, որից հետո սկսվելու է թվաքանակի կրճատումը և անձնակազմի դուրսբերումը։
ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերը Լիբանանում ստեղծվել են 1978 թվականին՝ Լիբանանի հարավային շրջաններից իսրայելական զինվորականների դուրսբերումը հսկելու համար։ Այնուհետև նրանց առաքելությունն ընդլայնվել է 2006 թվականին՝ Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ռազմական հակամարտությունից հետո։

UNIFIL says Israeli drones drop grenades close to its peacekeepers in Lebanon
The Israel Defense Forces (IDF) drones dropped four grenades close to the United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL) peacekeepers working to clear roadblocks hindering access to a UN position close to the Blue Line, UNIFIL said in a statement.
“This is one of the most serious attacks on UNIFIL personnel and assets since the cessation of hostilities agreement of last November. One grenade impacted within 20 metres and three within approximately 100 metres of UN personnel and vehicles. The drones were observed returning south of the Blue Line,” UNIFIL said.
The IDF had been informed in advance of UNIFIL’s road clearance work in the area, southeast of the village of Marwahin, UNIFIL added.
“Out of concern for the safety of peacekeepers following the incident, yesterday’s work was suspended. Any actions endangering UN peacekeepers and assets, and interference with their mandated tasks are unacceptable and a serious violation of Resolution 1701 and international law. It is the responsibility of the IDF to ensure safety and security of the peacekeepers performing Security Council-mandated tasks,” it said.
United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL) patrols Lebanon’s southern border with Israel. It was established in 1978.
Last week, the UN Security Council unanimously extended the UNIFIL mission until the end of 2026, after which a withdrawal is expected to commence.