ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի մերձակայքում հարված է հասցրել ենթադրաբար թմրանյութեր տեղափոխող նավի. զոհվել է 11 մարդ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ զինվորականները հարված են հասցրել Կարիբյան ծովում՝ Վենեսուելայի մերձակայքում գտնվող նավի, որը տեղափոխում էր թմրանյութեր։ Թրամփի խոսքով՝ գործողության արդյունքում սպանվել է 11 «նարկոահաբեկիչ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում։
Թրամփի խոսքով՝ ամերիկյան ռազմական գործողության թիրախում են եղել «նարկոահաբեկիչներ» վենեսուելական «Տրեն դե Արագուա» հանցախմբից, որը ճանաչվել է ահաբեկչական կազմակերպություն։
«Այն գործում է (խմբ.՝ Վենեսուելայի նախագահ) Նիկոլաս Մադուրոյի վերահսկողության ներքո և պատասխանատու է զանգվածային սպանությունների, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, սեռական թրաֆիքինգի, ինչպես նաև բռնության ու ահաբեկչության գործողությունների համար Միացյալ Նահանգներում և Արևմտյան կիսագնդում: Հարվածը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ ահաբեկիչները ծովում էին՝ միջազգային ջրերում, և տեղափոխում էին ապօրինի թմրանյութեր՝ ուղղություն վերցնելով դեպի Միացյալ Նահանգներ: Հարվածի արդյունքում զոհվել է 11 ահաբեկիչ», - գրել է Թրամփը:
Նա նշել է, որ հարվածի ընթացքում ԱՄՆ ոչ մի զինծառայող չի տուժել:
«Խնդրում եմ, թող սա որպես նախազգուշացում ծառայի նրանց համար, ովքեր նույնիսկ մտածում են թմրանյութեր ներմուծել Միացյալ Նահանգներ», - հավելել է Սպիտակ տան ղեկավարը:
Վերջին շաբաթներին Թրամփի վարչակազմն ուժեղացրել է ռազմական և քաղաքական ճնշումը Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի նկատմամբ։ Մադուրոյի ձերբակալությանը հանգեցնող տեղեկատվության համար Վաշինգտոնը նշանակել է 50 միլիոն դոլար պարգև։
Վերջին երկու ամիսներին ԱՄՆ-ն նաև ուժեր է կենտրոնացրել Կարիբյան ծովի հարավում, այդ թվում՝ նավեր և ռազմածովային ուժերի հազարավոր զինծառայողների։ Վենեսուելան արձագանքել է ամերիկյան ուժերի տեղակայմանը։ Մադուրոն նշել է, որ «առավելագույն ռազմական ճնշման պայմաններում Վենեսուելայում հայտարարվել է պաշտպանության առավելագույն պատրաստվածության մակարդակ»։

США нанесли удар по судну, предположительно перевозившему наркотики из Венесуэлы. Погибло 11 человек
Президент США Дональд Трамп объявил, что военные США нанесли удар по судну в Карибском море у берегов Венесуэлы, перевозившему наркотики. По словам Трампа, в ходе операции были уничтожены 11 наркотеррористов. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на своей платформе Truth Social.
По словам Трампа, целью американской военной операции были наркотеррористы из венесуэльской преступной группировки “Трен де Арагуа”, признанной террористической организацией.
“Tren de Aragua – это признанная иностранной террористическая организация, действующая под контролем Николаса Мадуро и ответственная за массовые убийства, незаконный оборот наркотиков, торговлю людьми в целях сексуальной эксплуатации, а также акты насилия и террора на территории Соединенных Штатов и Западного полушария. Удар был нанесен, когда террористы находились в международных водах, перевозя нелегальные наркотики в США. В результате удара погибли 11 террористов”, - написал Трамп.
Он отметил, что в результате удара ни один военнослужащий США не пострадал.
“Пусть это послужит предупреждением всем, кто даже подумывает о ввозе наркотиков в Соединенные Штаты”, - добавил глава Белого дома.
В последние недели администрация Трампа усилила военно-политическое давление на президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Вашингтон предложил вознаграждение в размере $50 миллионов за информацию, которая приведет к аресту Мадуро.
В последние два месяца Соединенные Штаты также сосредоточили силы в южной части Карибского моря, включая корабли и тысячи военнослужащих ВМС. Венесуэла отреагировала на развертывание американских сил. Мадуро заявил, что “в условиях максимального военного давления в Венесуэле была объявлена максимальная готовность к обороне”.