Հնդկաստանից ԱՄՆ ներմուծվող ապրանքների 50% մաքսատուրքերը մտել են ուժի մեջ
Հնդկական ապրանքների մեծ մասի նկատմամբ ԱՄՆ ներմուծման մաքսատուրքերը արդեն իսկ բարձրացել են մինչև 50%: Երկու տեսակի կարևոր ներմուծվող ապրանքները՝ սմարթֆոններն ու դեղագործական արտադրանքն ազատված են մաքսատուրքից: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն։
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հնդկաստանի նկատմամբ մաքսատուրքերը կկազմեն 25%, բայց հետո կրկնապատկեց դրանք՝ այն անվանելով Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի շարունակական գնումների պատասխան, որոնք սնուցում են Ռուսաստանի ռազմական բյուջեն։
Հնդկաստանը կտրուկ ավելացրել է Ռուսաստանից հում նավթի ներմուծումը 2022 թվականից ի վեր, երբ ռուս արտահանողները գրավիչ զեղչեր առաջարկեցին հնդկական կողմին։ Հնդկաստանի կառավարությունը ԱՄՆ մաքսատուրքերն անարդար է անվանել և Ռուսաստանից ներմուծումը արդարացնում է երկրի էներգետիկ կարիքներով։

Вступили в силу 50%-ные пошлины на индийские товары, импортируемые в США
Импортные пошлины США на большинство индийских товаров уже повышены до 50%. Два ключевых импортных товара — смартфоны и фармацевтические препараты — освобождены от пошлины. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC.
Президент США Дональд Трамп ранее заявлял о ставках 25% для Индии, но затем удвоил их, назвав это ответом на продолжающиеся закупки Индией российской нефти, которая пополняет военный бюджет России.
С 2022 года Индия резко увеличила импорт сырой нефти из России, когда российские экспортёры предложили индийской стороне привлекательные скидки. Правительство Индии назвало американские пошлины несправедливыми и оправдывает импорт из России энергетическими потребностями страны.