Զելենսկին Պուտին-Թրամփ հանդիպումից առաջ մեկնել է Բրիտանիա
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ալյասկայում կայանալիք Պուտին-Թրամփ հանդիպումից առաջ՝ օգոստոսի 14-ին Լոնդոնում կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Բրիտանիայի կառավարությունը՝ առանց մանրամասներ հաղորդելու հանդիպման ընթացքում քննարկվելիք հարցերի շրջանակի վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, ակնկալվում է, որ հանդիպումը նվիրված է լինելու օգոստոսի 15-ին Ալյասկայում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև կայանալիք հանդիպմանը։
Զելենսկին և եվրոպական երկրների մի խումբ ղեկավարներ, ովքեր չեն մասնակցելու Պուտին-Թրամփ հանդիպմանը, օգոստոսի 13-ին համատեղ հեռախոսազրույց էին ունեցել ԱՄՆ նախագահի հետ՝ վերահաստատելով իրենց դիրքորոշումը ուկրաինական հարցի վերաբերյալ։ Հեռախոսազրույցի ժամանակ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերը նշել էր, որ Ուկրաինայի «տարածքային ամբողջականությունը» պետք է պաշտպանվի, և միջազգային սահմանները «չպետք է փոխվեն ուժով»։
Նախորդ շաբաթ Թրամփը զգուշացրել է, որ կարող է լինել «տարածքների որոշակի փոխանակում՝ ի բարօրություն երկու կողմի», ինչը մտավախություն է առաջացրել, որ Ուկրաինան կարող է ստիպված լինել հրաժարվել որոշ տարածքներից՝ արյունալի հակամարտությանը վերջ դնելու համար։
Ուկրաինան պնդել է, որ չի ընդունի Ռուսաստանի վերահսկողությունը բռնագրավված տարածքների, այդ թվում՝ Ղրիմի նկատմամբ։

Зеленский отбыл в Великобританию в преддверии встречи Путина и Трампа
Президент Украины Владимир Зеленский встретится с премьер-министром Великобритании Киром Стармером в Лондоне 14 августа перед встречей Путина и Трампа на Аляске. Как сообщает Арменпресс, британское правительство опубликовало заявление по этому поводу, не раскрывая подробностей о круге вопросов, которые будут обсуждаться в ходе встречи.
Как сообщает BBC, ожидается, что переговоры будут посвящены встрече президентов США Дональда Трампа и России Владимира Путина, которая состоится 15 августа на Аляске.
13 августа Зеленский и группа европейских лидеров, которые не будут участвовать во встрече Путина и Трампа, провели совместный телефонный разговор с президентом США, подтвердив свою позицию по украинскому вопросу. В ходе телефонного разговора премьер-министр Великобритании Стармер заявил, что «территориальная целостность» Украины должна быть защищена, а международные границы «не должны меняться силой».
На прошлой неделе Трамп предупредил о возможности «некоего обмена территориями на благо обеих сторон», что вызвало опасения, что Украине, возможно, придётся отказаться от части территорий, чтобы положить конец кровавому конфликту.
Украина настаивает на том, что не примет российский контроль над захваченными территориями, включая Крым.