Մեկնարկել է «Արծիվ գործընկեր-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, բարձրաստիճան զինվորականներ և հյուրեր:
Միջոցառման ընթացքում հնչել են ՀՀ և ԱՄՆ պետական օրհներգերը, «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության օրհներգը։
Զորավարժությանը ներգրավված զինծառայողներին ողջունել են ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը։
Բացման արարողությունը եզրափակվել է հանդիսավոր երթով:
Հիշեցնենք, որ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում օգոստոսի 12-20-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվելու է «Արծիվ գործընկեր-2025» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում ու Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժության հիմնական նպատակներն են՝ խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացում, կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակման իրականացում, ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածության ամրապնդում:
Զորավարժությունը ներառում է նաև խաղաղապահ առաջադրանքների նախապատրաստում և իրականացում՝ բժշկական տարհանման ընթացակարգերի շեշտադրմամբ։

On August 12, the Eagle Partner 2025 Armenia-U.S. joint military exercise was launched in Armenia.
The opening ceremony was attended by the First Deputy Minister of Defence-Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Lieutenant General Edward Asryan, US Ambassador to Armenia, Kristina Kvien, as well as senior military personnel and guests, the Defense Ministry said in a press release.
During the ceremony, the national anthems of the Republic of Armenia and the United States, as well as the official anthem of the Eagle Partner exercise, were performed.
The servicemembers participating in the exercise were formally welcomed by the Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan, and the US Ambassador Kristina Kvien.
The ceremony concluded with a ceremonial march-past.
In preparation for participation in international peacekeeping missions, the Armenia-U.S. joint exercise is being held from 12 to 20 August in the Republic of Armenia.
The primary objectives of the exercise are: to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, improve the readiness of the peacekeeping unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The exercise program also includes the preparation and execution of peacekeeping operations with an emphasis on medical evacuation procedures.