Ճանապարհների ապաշրջափակումը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից․ Արմեն Գրիգորյան
Թրամփի ուղու մասին խոսելիս չի կարող միջանցքային տրամաբանություն լինել, որովհետև եռակողմ հռչակագրում նշվում է, որ ապաշրջափակումը տարածաշրջանում տեղի է ունենալու ինքնիշխանության, իրավազորության, տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման գնահատական տվեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնում Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքներին։
«Դրանով իսկ բացառվում է միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ ապաշրջափակում։ Սա ցույց է տալիս, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու վերոհիշյալ հիմունքների վրա, հետևաբար, կարծում եմ, որ նման հարց չի կարող առաջանալ։ Տարածաշրջանի ապաշրջափակումը բխում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերից։ Այստեղ երկրորդ կարծիք չի կարող լինել, բայց ես ուզում եմ նաև նշել, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենում Հայաստանի կողմից նախկինում բազմիցս հայտարարված քաղաքական հայտարարությունների շրջանակներում»,- ասաց Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը վերջին 4-5 տարիների ընթացքում հայտարարել է այդ մասին, հետևաբար Իրանը ևս տեղյակ է եղել, որ Հայաստանը պատրաստ է վերոհիշյալ հիմունքների շրջանակներում իրականացնել ապաշրջափակում։
«Քանի որ Իրանը նախկինում հայտարարել էր, որ Հայաստանի դիրքորոշումների շրջանակում իրենք աջակցում են ապաշրջափակմանը, ուստի ենթադրում եմ, որ աջակցություն կլինի ապաշրջափակմանը, որովհետև տարածաշրջանի ապաշրջափակմամբ, ընդհանուր առմամբ, հետաքրքրված կլինի նաև Իրանը»,- ասաց ՀՀ ԱԽ քարտուղարը։

Unblocking of roads in region serves interests of all countries – Security Chief Grigoryan
The unblocking of regional roads is in the interests of all countries in the region, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan said, commenting on the results of the meeting between the leaders of Armenia, the United States, and Azerbaijan in Washington.
Grigoryan stressed that there can be no "corridor logic" when discussing the so-called “Trump Route,” as the trilateral declaration stipulates that unblocking in the region must be carried out on the basis of sovereignty, jurisdiction, territorial integrity, and the principle of reciprocity.
“This rules out any unblocking based on corridor logic. The lifting of the blockade will take place in line with these principles, so such a question should not arise. The unblocking of the region is in the interests of all countries,” he said.
He reminded that Armenia has announced it over the past 4-5 years, therefore Iran was also aware of Armenia's readiness to lift the blockade within the framework of the above-mentioned principles.
“Since Iran has previously stated its support for lifting the blockade within the framework of Armenia’s positions, I assume there will be support for unblocking, as Iran will also be interested in the lifting of the blockade in the region,” Grigoryan said.