Եվրոպայի խորհուրդը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն ջերմորեն ողջունել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, որը ճանապարհ է հարթում դեպի երկու երկրների միջև երկարատև հակամարտության վերջնական կարգավորում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԵԽ տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այս զարգացումը պատմական հանգրվան է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու ճանապարհին, տարածաշրջան, որի կայունությունը կենսական նշանակություն ունի այնտեղ գտնվող բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում՝ Վրաստանի ժողովրդի բարգավաճման և անվտանգության համար»,- նշել է Բերսեն՝ ընդգծելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ խաղաղության հաստատման թեմայով պարբերաբար տարբեր հանդիպումների ժամանակ զրույցներ է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։
«Ես ողջունում եմ երկու երկրների առաջնորդներին և քաղաքացիներին արդար և տևական խաղաղության ուղղությամբ իրենց ցուցաբերած քաղաքական կամքի, համառության և քաջության համար։ Տասնամյակներ տևած անվստահության, տարածքային վեճերի և մարդասիրական մարտահրավերների հաղթահարումը պահանջում է դժվար, բայց անհրաժեշտ փոխզիջումներ բոլոր կողմերից։ Մենք կոչ ենք անում երկու երկրներին էլ անել առավելագույնը՝ շարունակելու առաջ շարժվել խաղաղության ուղղությամբ՝ ոչ միայն վստահությունը, կապը և ենթակառուցվածքները վերակառուցելու, այլև մեր հիմնական արժեքները՝ ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունն ակտիվորեն ամրապնդելու համար, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները լիարժեք և արդյունավետ իրականացնելու միջոցով»,- հայտարարել է Բերսեն։
Նա նշել է, որ արդար և կայուն խաղաղությունը կչափվի ինստիտուտների դիմադրողականությամբ, քաղաքացիական ազատությունների կենսունակությամբ և բոլոր քաղաքացիների բարեկեցությամբ։ «Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի ջանքերը՝ նման արդյունքի հասնելու գործում իր ներդրումն ունենալու համար»,- հայտարարությունը եզրափակել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Council of Europe Secretary General welcomes initialing of Armenia-Azerbaijan peace agreement
The Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset, has welcomed the initialing of the Armenian-Azerbaijani peace agreement.
“I warmly welcome today’s initialing of the Armenia-Azerbaijan peace agreement in Washington DC, which paves the way towards a final settlement of the long-standing conflict between the countries – both member states of the Council since 2001,” he said in a statement published by his office.
“This development marks a historic milestone towards lasting peace in the South Caucasus, a region whose stability is vital for the prosperity and security of all its peoples, including in Georgia. The Council of Europe stands ready to support Armenia and Azerbaijan as they turn this page in their shared history.
“In March, when the two countries announced the finalisation of negotiations on the draft Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations, I was particularly encouraged. The peace effort remained a constant topic of discussion with both leaders. I first addressed it with President Aliyev in Baku last year on the occasion of the COP, and continued to do so during my bilateral meeting with him at the Antalya Diplomacy Forum in April. I also conveyed a message of strong support directly to both Prime Minister Nikol Pashinyan and President Aliyev during the European Political Community Summit in Tirana in May, and reiterated it most recently during my official visit to Yerevan.
“I commend the leaders and citizens of both nations for the political will, perseverance, and courage they show in working towards a just and lasting peace. Overcoming decades of mistrust, territorial disputes, and humanitarian challenges demands difficult but necessary compromises on all sides. “We encourage both countries to do their utmost to continue advancing towards peace – not only to rebuild trust, connectivity, and infrastructure, but also to actively strengthen our core values: democracy, human rights, and the rule of law, including through the full and effective implementation of judgements of the European Court of Human Rights.
“A just and sustainable peace will be measured by the resilience of institutions, the vibrancy of civic freedoms, and the well-being of all citizens. The Council of Europe will continue efforts to bring its contribution to such an outcome”.