Վարչապետը ազդարարեց Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակման գործընթացի մեկնարկը
Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակման գործընթացը արդեն ընթանում է, ինչը հնարավորություն կտա երկաթուղային կապ հաստատել արտաքին աշխարհի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վաշինգտոնում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ կարևոր և նույնիսկ անհավանական թվացող արձանագրում․ Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակումը տեղի է ունենում։ Հայաստանի Հանրապետությունը կունենա հնարավորություն ունենալ երկաթուղային կապ արտաքին աշխարհի հետ։ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստանից Հայաստան երկաթուղային կապ կունենանք, այդ թվում՝ տարբեր ճանապարհներ, որոնք կարող են անցնել Ադրբեջանով։ Նաեւ լուծվեց Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև կապի խնդիրը՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության շրջանակներում»,– ասաց վարչապետը։
Փաշինյանը շեշտեց, որ այս գործընթացը չի ենթադրում միջանցքային տրամաբանություն։
«Մենք հայտարարել ենք, որ միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ զարգացում չի լինելու և չի կարող լինել։ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը, այնուամենայնիվ, օգտագործեց «միջանցք» բառը, բայց դա աշխարհում լայնորեն կիրառվող տերմին է և սովորական է ընկալվում։ Մեզ համար, որոշ հանգամանքների բերումով, այն որոշակի լարվածություն է ստեղծում, սակայն այն նույն դեպքն է, երբ որ մենք ասում ենք հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք։ Բայց այն միջանցքային տրամաբանությունը, որի հետ կապված անընդհատ քննարկումներ եղել են, իհարկե ակնհայտորեն չի լինելու»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Премьер-министр объявил о начале процесса деблокады Республики Армения
Процесс деблокады Республики Армения уже идет реализуется, и это позволит наладить железнодорожное сообщение с внешним миром. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил на встрече с журналистами в Вашингтоне.
«Очень важный и, казалось бы, даже невероятный факт: снятие блокады Республики Армения воплощается в жизнь. Республика Армения получит возможность иметь железнодорожное сообщение с внешним миром. У нас будет железнодорожное сообщение из Армении в Армению через территорию Азербайджана, включая различные дороги, которые могут пройти через Азербайджан. Вопрос сообщения между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой также решен в рамках суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Республики Армения», — заявил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что этот процесс не подразумевает коридорной логики.
«Мы заявляли, что никаких развитий по коридорной логике не будет и быть не может. Президент США Дональд Трамп, однако, использовал слово «коридор», но это термин, широко используемый и общепринятый в мире. Для нас, в силу определенных обстоятельств, это создает определенную напряженность, но это тот же случай, когда мы говорим о дорожном коридоре «Север-Юг». Но коридорная логика, о которой постоянно говорят, конечно, не будет реализована», — подчеркнул Пашинян.