Մեկնարկում է «Գեղարվեստական տպագրության Հինգերորդ միջազգային Բիենալե, Երևան 2025»-ը
«Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպությունը և Գեղարվեստական տպագրության երևանյան միջազգային Բիենալեի Կազմկոմիտեն, համագործակցելով «ՀայԱրտ» Կենտրոնի հետ՝ Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ, 2025 թ.-ի սեպտեմբերի 5-ին կնախաձեռնի Գեղարվեստական Տպագրության Հոբելյանական Հինգերորդ միջազգային Բիենալե, Երևան 2025-ը։
Այս Բիենալեի միջազգայի ժյուրիի խմբում են Պրոֆ. Դր. Մաթեուշ Օտրեբան (Պատվավոր նախագահ), Թրուդե Գոմնես Ուգելշտատը (Նախագահ), Սոնա Հարությունյանը Ա.Մ. (Փոխ-նախագահ), Ախիմ Քյոնեկեն (Ժյուրիի պատվավոր անդամ), Ժան-Պիեր Թանգին (Ժյուրիի անդամ) և Ահման Վաքիլին (Ժյուրիի անդամ)։ Նրանց ընտրությունն արտացողում է գեղարվեստական տպագրության բազմազանությունը և համաշխարհային ճանաչումը։
Հիմնական ցուցադրության հետ զուգահեռ Գեղարվեստական Տպագրության Հոբելյանական Հինգերորդ միջազգային Բիենալե, Երևան 2025-ը կհյուրընկալի Գեղարվեստական Տպագրության Երկրորդ միջազգային Համաժողո, Երևան 2025-ը՝ «Տպագրությունից մինչև Պիքսել․ Արվեստ, արհեստական բանականություն և արդյունաբերություն» խորագրով։ Երկօրյա սիմպոզիումը կհամախմբի արվեստագետների, հետազոտողների, տեխնոլոգների, իրավաբանների և մշակութային գործիչների Հայաստանից և արտերկրից՝ ուսումնասիրելու, թե ինչպես են արհեստական ինտելեկտն ու նոր տեխնոլոգիաները վերափոխում արվեստի ապագան։
Միջոցառման հատուկ հյուրն է՝ Նորվեգիայի Սոնյա Թագուհու գեղարվեստական տպագրության ամենամյա մրցանակի տնօրեն և ժամանակակից արվեստի առաջատար գործիչ տիկին Թրուդե Գոմնես Ուգելստադը (Նորվեգիա), ով նաև Գեղարվեստական տպագրության Հոբելյանական Հինգերորդ միջազգային Բիենալե, Երևան 2025-ի ժյուրիի նախագահն է:
Ներկայացված երկրների թիվը
544 արվեստագետ 63 երկրից դիմել են մասնակցության
Ընդամենը ներկայացվել է 1 718 փորագրանկար
Մրցութային ցուցադրության համար ընտրվել է 423 աշխատանք, 213 արվեստագետ 48 երկրից
Առավել ներկայացված երկրները՝
Լեհաստան – 54 արվեստագետ
Հայաստան – 28 արվեստագետ
Ռուսաստան – 11 արվեստագետ
ԱՄՆ – 7 արվեստագետ
Ֆրանսիա – 7 արվեստագետ
Հնդկաստան – 6 արվեստագետ
«Գեղարվեստական տպագրության հոբելյասնական միջազգային Բիենալե, Երևան 2025»-ի Բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունենալու 2025թ.-ի սեպտեմբերի 5-ին՝ ժամը 19:00-ին, «ՀայԱրտ» Կենտրոնում:
Հավելենք, Հայաստանում և տարածաշրջանում միակ Երևանյան Գեղարվեստական տպագրության Բիենալեն իրականացվում է՝ «Հայաստան» համահայակական հիմնադրամի, «ՀայԱրտ» Կենտրոնի, Երևանում Ֆրանսիական ինստիտուտի, Երևանում Գյոթե ինստիտուտի, Սարսելիի միջազգային փորագրության բիենալեի (Փարիզ), Xylon կազմակերպության (Ավստրիա), G. Urban Platform-ի (Մյունխեն), Arloopa-ի, Arnenecoop-ի և Villa Delenda-ի աջակցությամբ:
«Մշակույթների երկխոսություն» կազմակերպությունը և Գեղարվեստական տպագրության երևանյան միջազգային բիենալեի Կազմկոմիտեն նաև շնորհակալություն են հայտնում Հայաստանում հավատարմագրված հետևյալ դեսպանություններին՝ իրենց ֆինանսական աջակցության համար․ Եվրոպական միության պատվիրակություն Հայաստանում, Նորվեգիայի Թագավորական դեսպանություն Վրաստանում, Նորվեգիայի պատվավոր հյուպատոսություն Հայաստանում, Դանիայի Թագավորական դեսպանություն Վրաստանում, Լեհաստանի դեսպանություն, Իտալիայի դեսպանություն, Շվեյցարիայի դեսպանություն, Իրանի Իսլամական Հանարպետության դեսպանություն, Գերմանական Դաշնային Հանրապետության դեսպանություն, Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանություն:

Открывается Пятая международная биеннале художественной графики «Ереван 2025»
Организация «Диалог культур» и Оргкомитет Ереванской международной биеннале художественной графики совместно с Центром HayArt и при поддержке мэрии Еревана 5 сентября 2025 года откроют Пятую юбилейную Международную биеннале художественной графики «Ереван 2025».
В состав международного жюри этой биеннале вошли: профессор, доктор Матеуш Отреба (почетный президент), Труде Гомнес Угельштадт (председатель), Сона Арутюнян А.М. (вице-президент), Ахим Кёнеке (почетный член жюри), Жан-Пьер Танги (член жюри) и Ахман Вакили (член жюри). Их выбор отражает многообразие и мировое признание искусства художественной графики.
Параллельно с основной экспозицией, в рамках Пятой международной биеннале художественной печати «Ереван 2025» пройдет Второй международный симпозиум по художественной печати «Ереван 2025» под названием «От печати до пикселей: искусство, искусственный интеллект и промышленность». Двухдневный симпозиум объединит художников, исследователей, технологов, юристов и деятелей культуры из Армении и других стран, чтобы обсудить, как искусственный интеллект и новые технологии меняют будущее искусства.
Специальный гость мероприятия – директор Ежегодной премии Королевы Сони Норвегии в области художественной графики и ведущая фигура современного искусства Труде Гомнес Угельстад (Норвегия), который также является председателем жюри Пятой международной биеннале художественной графики «Ереван 2025».
Количество представленных стран
Заявки на участие подали 544 художника из 63 стран
Всего было подано 1718 работ в виде гравюр
Для участия в конкурсе были отобраны 423 работы, 213 художников из 48 стран
Наиболее представленные страны:
Польша – 54 художника
Армения – 28 художников
Россия – 11 художников
США – 7 художников
Франция – 7 художников
Индия – 6 художников
Церемония открытия «Юбилейной международной биеннале художественной графики «Ереван 2025» состоится 5 сентября 2025 года в 19:00 в центре HayArt.
Добавим, что единственная в Армении и регионе Ереванская биеннале художественной графики реализуется при поддержке Всеармянского фонда «Айастан», центра HayArt, Французского института в Ереване, Института Гёте в Ереване, Международной биеннале гравюры в Сарселе (Париж), организации Xylon (Австрия), платформы G. Urban (Мюнхен), Arloopa, Arnenecoop и Villa Delenda. Организация «Диалог культур» и Оргкомитет Ереванской международной биеннале художественной графики также выражают благодарность за финансовую поддержку следующим посольствам, аккредитованным в Армении: Делегации Европейского Союза в Армении, Посольству Королевства Норвегии в Грузии, Почетному консульству Норвегии в Армении, Посольству Королевства Дании в Грузии, Посольству Польши, Посольству Италии, Посольству Швейцарии, Посольству Исламской Республики Иран, Посольству Федеративной Республики Германии, Посольству Французской Республики.