ԱՄՆ-ն 50 միլիոն դոլար կտրամադրի Մադուրոյի ձերբակալմանը հանգեցնող տեղեկատվության համար
Վաշինգտոնն ավելացրել է Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի ձերբակալությանը հանգեցնող տեղեկատվության համար վճարման չափը՝ այն 25 միլիոն դոլարից հասցնելով 50 միլիոն դոլարի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X հարթակում տեսանյութ է տարածել ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Փեմ Բոնդին:
«Այսօր Արդարադատության նախարարությունը և Պետքարտուղարությունը հայտարարում են պատմական 50 միլիոն դոլարի պարգև այն տեղեկատվության համար, որը կհանգեցնի Նիկոլաս Մադուրոյի ձերբակալությանը», - նշում է Բոնդին տեսանյութում։
Պաշտոնյան պնդում է, որ Վենեսուելայի նախագահն «օգտագործում է միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունները» մահացու թմրանյութեր ԱՄՆ արտահանելու համար:
Փեմ Բոնդիի խոսքով՝ Մադուրոն «խոշորագույն թմրավաճառներից մեկն է աշխարհում և սպառնալիք է ներկայացնում Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության համար»:
Դոնալդ Թրամփի նախագահության առաջին ժամկետի ընթացքում ԱՄՆ-ն Մադուրոյին, ինչպես նաև երկրի մի քանի այլ պաշտոնյաների առաջադրել է մեղադրանքներ թմրաահաբեկչությանը մասնակցության համար և նշանակել 15 միլիոն դոլարի պարգև տեղեկատվության համար, որը կհանգեցնի նրա ձերբակալմանը և (կամ) մեղավոր ճանաչմանը:
ԱՄՆ նախորդ վարչակազմը՝ նախագահ Ջո Բայդենի գլխավորությամբ, չի ճանաչել 2024 թվականին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները, որոնցում հաղթել է Մադուրոն, և Վենեսուելայի ընտրված նախագահ է հայտարարել ընտրություններում նրա մրցակցին՝ ընդդիմադիր Էդմունդո Գոնսալեսին։
Բայդենը նաև մինչև 25 միլիոն դոլար ավելացրել էր պարգևի չափն այն տեղեկատվության համար, որը կհանգեցներ Մադուրոյի ձերբակալությանը:

US increases reward for arrest of Venezuela's Maduro to $50 million
The United States has doubled its reward for information leading to the arrest of Venezuelan President Nicolas Maduro to $50 million over allegations of drug trafficking and links to criminal groups, Reuters reported citing U.S. Attorney General Pam Bondi.
In a video posted to X, Bondi accused Maduro of collaborating with prominent criminal groups such as Tren de Aragua and the Sinaloa Cartel.
Venezuelan Foreign Minister Yvan Gil said on Telegram that the announcement was "the most ridiculous smokescreen ever seen,” according to Reuters.
"While we're debunking the terrorist plots orchestrated from her country, this woman is coming out with a media circus to please the defeated far-right in Venezuela," Gil said.
"The dignity of our homeland is not for sale. We repudiate this crude political propaganda operation," he added.
The reward was first set at $15 million in 2020, when U.S. prosecutors charged Maduro with drug trafficking. It was increased to $25 million in January 2025, as Maduro was sworn in for a third term, alongside new sanctions on top officials, according to Reuters.
In February, the U.S. State Department formally designated the Venezuelan gang Tren de Aragua as a foreign terrorist organization, alongside MS-13 and several Mexican cartels. In July, it also designated Cartel de Los Soles as a global terrorist organization.
U.S. Secretary of State Marco Rubio said in a statement late on Thursday that Maduro has been a leader of Cartel de los Soles for over a decade, which is responsible for trafficking drugs into the United States.