Գազայի հատվածն օկուպացնելու Իսրայելի ծրագրերը մտահոգություն են առաջացրել
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է Գազայի լիակատար օկուպացիայի ծրագրերի մասին, ինչն արձագանքի է արժանացել ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ն հաղորդում է, որ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Միրոսլավ Յենչան նման ծրագրերը շատ մտահոգիչ է համարում։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում նա նշել է, որ դա աղետալի հետևանքներ կունենա, և ավելի շատ պաղեստինցիների կյանքը վտանգի կենթարկվի։
Յենչան կրկնել է հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման կոչերը՝ հավելելով, որ պաղեստինցիներն անմարդկային վիճակում են գտնվում։
Իսրայելի բանակն արդեն վերահսկում է Գազայի հատվածի 75%-ը, սակայն նոր ծրագրով նպատակ է դրվում օկուպացնել ամբողջ տարածաշրջանը, այդ թվում՝ այն հատվածները, որտեղ այժմ ապրում է ավելի քան 2 միլիոն պաղեստինցի։
Ըստ իսրայելական լրատվամիջոցների աղբյուրների՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի շտաբի պետ Էյալ Զամիրն օգոստոսի 5-ին վարչապետի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ պաղեստինյան անկլավի ամբողջական օկուպացիան վտանգի տակ կդնի ՀԱՄԱՍ-ի մոտ մնացած պատանդներին և ուժասպառ կանի բանակը։
Իր հերթին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասել է, որ կենտրոնացած է Գազայում սննդի բաշխման վրա, իսկ Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի օկուպացումն Իսրայելի գործն է։

Планы Израиля по оккупации сектора Газа вызвали обеспокоенность
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху объявил о планах полной оккупации Газы, что вызвало негативную реакцию как внутри страны, так и за ее пределами.
Как передает “Арменпресс”, BBC сообщило, что помощник генерального секретаря ООН Мирослав Йенча считает такие программы довольно тревожащими. На заседании Совета Безопасности ООН он отметил, что это будет иметь катастрофические последствия, и жизни большего числа палестинцев окажутся под угрозой.
Йенча повторил призывы к прекращению огня и освобождению заложников, добавив, что палестинцы оказались в бесчеловечных условиях.
Израильская армия уже контролирует 75% сектора Газа, но по новому проекту поставлена цель оккупировать весь регион, включая районы, где в настоящее время проживает более 2 миллионов палестинцев.
Согласно источникам израильских СМИ, начальник штаба Армии обороны Израиля Эяль Замир заявил на встрече с премьер-министром 5 августа, что полная оккупация палестинского анклава поставит под угрозу заложников, оставшихся в ХАМАСе, и истощит армию.
В свою очередь, президент США Дональд Трамп заявил, что он сосредоточен на распределении продовольствия в Газе, а оккупация сектора Газа Израилем - дело Израиля.