ԵՄ դիվանագետները հաստատել են, որ Գազայի հետ կապված առայժմ պատժամիջոցներ չեն կիրառի Իսրայելի դեմ
ԵՄ դիվանագետները դարձյալ չեն կարողացել համաձայնության գալ «Եվրոպական հորիզոն» հիմնադրամին Իսրայելի մուտքը մասնակիորեն կասեցնելու շուրջ՝ ի պատասխան Գազայի պատերազմի։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ճգնաժամի և Գազայում սովի հետ կապված մտահոգությունների ֆոնին Իսրայելի վրա հետզհետե աճում է միջազգային հանրության ճնշումը, այդուհանդերձ ԵՄ 27 դիվանագետներին չի հաջողվել համաձայնության գալ Եվրահանձնաժողովի առաջարկի շուրջ, որը վերաբերում է 95 միլիարդ եվրո ծավալով «Եվրոպական հորիզոն» հիմնադրամին Իսրայելի մուտքը մասնակիորեն դադարեցնելուն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Քանի որ Իսրայելը բախվում է համաշխարհային քննադատության՝ պաշարված Գազայի հատվածում սով թույլ տալու և ՀԱՄԱՍ-ի հետ բանակցությունները փակուղի մտցնելու համար, վերոհիշյալ առաջարկն ինքնին կլինի խորհրդանշական քայլ։
Իսրայելն այդ կերպ կզրկվի Եվրոպական ներդրումային խորհրդի «Եվրոպական հորիզոն» ծրագրի շրջանակում 200 միլիոն եվրո արժողությամբ ապագա դրամաշնորհներից և ներդրումներից օգտվելու հնարավորությունից: Եվրահանձնաժողովի պաշտոնյաներն այդուհանդերձ նշել են, որ դա չի ազդի Իսրայելի հետ հիմնարար հետազոտություններին աջակցելու վրա:

EU diplomats on Monday failed to agree once again on a partial suspension of Israel from the Horizon Europe fund in response to the war in Gaza, several diplomats said, according to Euronews.
Gathered online for their regular Mashreq/Maghreb Working Party and despite mounting pressure on Israel over the hunger crisis in Gaza, the 27 EU diplomats still couldn’t reach any qualified majority on a European Commission proposal to cut Israel from partial access to the EU's €95 billion Horizon Europe research fund.
“The situation has not changed,” one EU diplomat said, referring to a formal meeting of EU ambassadors last week which also failed to agree to the Commission’s proposal. The diplomat said the issue was now in the hands of the EU’s foreign affairs ministers, who will meet informally on 29 August, Euronews reported.
With Israel facing global criticism over allowing starvation in the besieged strip and talks between Hamas and Israel at an impasse, the proposal itself would be a largely symbolic gesture.
Israel would lose access to €200 millions' worth of future grants and investments in Horizon's European Investment Council (EIC) which specialises in so-called disruptive technologies. Commission officials say it would not affect support for fundamental or collaborative research.