Հնդկաստանը ռուսական նավթ է գնում անհրաժեշտության դեպքում. ԱԳՆ
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկիրը ռուսական նավթ է գնում անհրաժեշտությունից ելնելով՝ էներգակիրների մատչելի գներ ապահովելու համար։
«Հնդկաստանի ներմուծումն անհրաժեշտություն է, որը պայմանավորված է համաշխարհային շուկայի իրավիճակով։ Այնուամենայնիվ, նշանակալից է, որ նույն երկրները, որոնք քննադատում են Հնդկաստանին, առևտուր են անում Ռուսաստանի հետ։ Մեր դեպքից տարբերվող նման առևտուրը նույնիսկ կենսականորեն կարևոր ազգային անհրաժեշտություն չէ», - ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է զգալիորեն բարձրացնել Հնդկաստանի ներմուծման մաքսատուրքերը՝ ի պատասխան ռուսական նավթի վերավաճառքի նրա գործողությունների։

Индия покупает российскую нефть по необходимости - МИД
МИД Индии заявил, что страна покупает российскую нефть по необходимости, чтобы обеспечить доступные цены на энергоносители.
«Импорт Индии — это необходимость, обусловленная ситуацией на мировом рынке. Однако показательно, что те же страны, которые критикуют Индию, торгуют с Россией. Такая торговля, в отличие от нашего случая, даже не является жизненно важной национальной необходимостью», — говорится в сообщении, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил о намерении значительно повысить импортные пошлины на Индию в ответ на её действия по перепродаже российской нефти.