Թրամփը և Քարնին առաջիկա օրերին կքննարկեն ԱՄՆ-ի և Կանադայի միջև առևտրային համաձայնագիրը
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջիկա օրերին կքննարկեն երկու երկրների միջև առևտրային համաձայնագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Կանադայի և ԱՄՆ-ի միջև միջգերատեսչական հարաբերությունների նախարար և առևտրի պատասխանատու Դոմինիկ Լեբլանը։
«Բանակցություններն ինֆորմատիվ, կառուցողական և բարեկամական էին։ Ես ակնկալում եմ, որ վարչապետն առաջիկա մի քանի օրերին զրույց կունենա նախագահի հետ», - CBS News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լեբլանը։
Նախարարը Քարնիի և Թրամփի հարաբերությունները բնութագրել է որպես «գործնական» և «հարգալից»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել Կանադայի համար մաքսատուրքերը 25%-ից մինչև 35% բարձրացնելու վերաբերյալ։

Трамп и Карни в ближайшие дни обсудят торговое соглашение между США и Канадой
Премьер-министр Канады Марк Карни и президент США Дональд Трамп в ближайшие дни обсудят торговое соглашение между двумя странами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр по межведомственным отношениям, ответственный за торговлю между Канадой и США Доминик Леблан.
“Переговоры были информативными, конструктивными и доброжелательными. Я ожидаю, что премьер-министр проведет беседу с президентом в ближайшие несколько дней”, - заявил Леблан в интервью CBS News.
Министр назвал отношения Карни и Трампа “деловыми” и “уважительными”.
Ранее президент США Дональд Трамп подписал указ о повышении пошлин на канадские товары с 25% до 35%.